Dolar $
13,76
%0.08 0.01
Euro €
15,57
%0.18 0.03
Sterlin £
18,19
%-0.44 -0.08
Altın
788,05
%0.75 5.90
SON DAKİKA

Zararlı bilgiler zararlı insanlardan daha kalıcıdır

Öldükten sonra amel defterinin kapandığını yapılan duaların ölen kişiye hiç bir faydası olmayacağını söyleyenleri duydum. Bu konu hakkında bahsetmek istiyorum, yanlış biliniyor.

Amel defteri kişinin dünyada yaptığı iyilikleri ve kötülükleri hatta kalbinden niyet edip geçirdiği (akla gelen vesveseler değil) olmasını istediklerinin yazıldığı bir sistemdir.  Ebu Hureyre (ra) den rivayet edildiğine göre Resulullah (sav)  şöyle buyurdu:

“insanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin de sevabı sona erer. Şu üç şey bundan müstesnadır. Sadaka-i cariye, istifade edilen ilim, kendisine dua eden hayırlı evlat…

Kuranı Kerimde “her canlı ölümü tadacaktır” buyuruyor. Ölüm bu dünyada geçici hayatın sona ermesi, varlığı kesin olan ebedi hayata geçişin başlangıcıdır. Ölümle birlikte hayat bittiği gibi yapılan hayırlarda kötülüklerde sona erecektir. Ancak hadiste de bahsedildiği gibi amel defterinin kapanmadığını gösteriyor. Bunlardan biri de sadaka-i cariye, herkesin faydalandığı varlığı devam ettiği sürece sevabı da devam eden hayırlardır. Bunlar cami, mescit, okullar, yollar, köprüler, hastaneler, meyve veren ağaçlar hatta vatana millete faydalı olarak yetiştirilen bir evlat bile olabilir örnektir. Bunları yaptıranların, yapımında katkı sağlayanların amel defteri kapanmaz.

Sevabı devam eden bir diğeri olan ikinci amel ise kendisinden sürekli faydalandığı ilimdir. İnsanın öğrendiği ilmi başkasına öğretmesi en büyük hayırlardan birisidir. Bunun birçok yolu var. Öğrenci yetiştirmek kendi bildiklerini öğretmesidir. Kitap yazmak, günümüzün imkânlarından faydalanarak filme alması kaydetmesi sosyal mecrayı kullanmasıdır. Kısacası kendi ilmini ve bilgisini gelecek nesillere aktarması amel defterinin kapanmamasına sevabının devam etmesine teşkil eder.

Tabii ki bu bilgilerin insan yararına ve faydalı ilim olması gerekiyor. Zararlı bilgiler zararlı insanlardan daha kalıcıdır. İnsan ölür gider ve zararlı fikirler devam eder. Bu da büyük bir vebaldir. Kişinin sürekli bir vebal içerisinde bırakacaktır.

Kişinin ölümünden sonra amel defterinin açık olması ve sevabının devamını sağlayacak üçüncü amel ise, arkasından kendisine dua edecek bir hayırlı evlat bırakmasıdır. Hayırlı evlattan kastedilen Müslüman evlattır. Anne ve Babaya burada büyük görev düşüyor. Çocuklarını iyi bir Müslüman olarak yetiştirmeleridir. İslam ahlakını terbiyesini almış çocuk ölümlerinden sonra anne ve babasına kendisi dua ettiği gibi başkalarının da dua etmesine vesile olacaktır.