Dolar $
8,62
%-0.34 -0.03
Euro €
10,12
%-0.33 -0.03
Sterlin £
11,83
%-0.34 -0.04
Altın
487,74
%-0.39 -1.90
SON DAKİKA

Gayrimenkulde yabancı yatırımcı ilgisi devam ediyor!

Soner Keleş 05 Eyl 2021

Türkiye, bulunduğu coğrafyadaki ulaşım olanakları, doğal güzellikleri, turizm ve eğlence imkanları nedeniyle çekici bir ülke. İstanbul, tanınmış bir şehir olarak dünyanın her yerinden yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Avrupa ile Asya’nın buluştuğu noktada bulunan Türkiye, gayrimenkul yatırımları için de fırsatlarla dolu bir yer. Yabancıların Türkiye'den ev alabilmesine olanak tanıyan ve 2012 yılının ortalarında yürürlüğe giren Mütekabiliyet Yasası ile birlikte uluslararası yabancı yatırımcıların ülkemize ilgisi giderek artmış ve son on yıllık süreçte çok hızlı bir gelişim kaydetmiştir. Mütekabiliyet Yasası’nın yürürlüğe girdiği 2012 yılından bu yana yabancılara konut satışı toplamda 250 bin adedin üzerine çıkmıştır. İçerisinde bulunduğumuz 2021 yılında pandemiye rağmen Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) istatistiklerine göre 29.478 adetlik konut satışı ile yabancıya satışta ilk 7 aylık dönem içinde tarihin en yüksek yıllarından birisi olarak kayıtlara geçti. Yabancı yatırımcıların Türkiye’deki gayrimenkul ilgisi ise hız kesmiyor. Altı aylık dönemde, Türkiye’ye yapılan uluslar arası doğrudan yatırım içinde yabancıların gayrimenkul yatırımı 2 milyar 425 milyon dolara çıktı. Bir önceki yıl aynı dönemde bu tutar 1 milyar 774 milyon dolar düzeyindeydi. Yabancıların net gayrimenkul alımı 2018 yılında 5 milyar 915 milyon dolar iken, 2019’da 4 milyar 979 milyon dolar ve 2020 yılında ise 4 milyar 404 milyon dolar olarak kaydedilmişti 

Ancak buna rağmen ülkemizde gerçekleşen toplam konut satışı içerisinde yabancıya yapılan konut satışlarının payı %3,8 seviyelerindedir. Amerika ve Avrupa ülkeleri için de bugün yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı olmaktadır. İspanya’da yıllık 100 bine yakın konut yabancıların mülkiyetine geçiyor, toplam pazarın içinde yabancıya satışın oranı yüzde 10’un üzerinde Türkiye’de ise bu sene yabancıya konut satış adedinin geçtiğimiz senenin üzerine çıkması bekleniyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’de henüz kat edilmesi gereken daha çok yol var. Yabancıların ağırlıklı olarak konsept projelerden birinci el konut satın aldıkları görülüyor. Bu yılda yabancıların ilk tercihi ve en fazla konut satın aldığı il yüzde 50’lık payla İstanbul oldu. Türkiye genelinde yabancıya satılan her 2 konuttan birisi İstanbul’da gerçekleşmiş oldu. Yabancıya konut satışında İstanbul’un ardından ikinci sıradaki şehir pandemi sürecinde de konut yatırımı yapmak ve Antalya’da yaşamak isteyen yabancılar oldu. Önümüzdeki dönemde özellikle İstanbul’daki konut stokunu eritmekte yabancının payının giderek artması bekleniyor. Bunu fark eden konsept konut projeleri geliştiren marka firmaların son yıllarda yabancıya gayrimenkul pazarlamasını keşfederek bu alanda önemli yol aldığı görülmektedir.