Dolar $
31.39
%0.46 0.14
Euro €
34.11
%0.58 0.19
Sterlin £
39.83
%0.56 0.22
Çeyrek Altın
3450.68
%2.6 86.29
SON DAKİKA

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

FATİH SORHUN 06 Þub 2024

8 ay önce göreve gelen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı Hafize Gaye ERKAN “affını dileyerek” istifa etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan affını talep eden Erkan, istifa metininde “İtibar suikastına uğradığını” ifade etti.

Sosyal medyadan yaptığı açıklamada Erkan, “Kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Erkan’ın istifasını sunduğu açıklamada

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Hassaten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

Mehmet Şimşek konuyla ilgili, “TCMB Başkanı Erkan'ın aldığı kararın şahsi olduğunu, ekonomi programının kesintisiz ve kararlılıkla devam edeceğini” söyledi ve ekledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır. Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamasında “Şahsi nedenlerle Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını isteyen Sayın Hafize Gaye Erkan’a yaptığı hizmetler için teşekkürlerini iletirken orta vadeli programın kararlı bir şekilde uygulanacağını” söyledi.

Hafize Gaye Erkan'ın görevinden affını istemesinin ardından yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan oldu. Karahan'ın ataması Resmi Gazete'de yayımlandı.

Fatih Karahan kimdir?

1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.

Karahan, Hafize Gaye Erkan'dan görevi devralarak 3 Şubat 2024'te yeni Merkez Bankası Başkanı oldu.