Dolar $
32.83
%-0.02 -0
Euro €
35.19
%-0.02 -0
Sterlin £
41.58
%-0.21 -0.09
Çeyrek Altın
4014.51
%0.02 0.98
SON DAKİKA

İrtifa kaybı

Uçmaktan hep bir tedirgin olmuşumdur. Hatta öyle ki, uçuş öncesi sakinleştirici içtiğim dahi olmuştur. Ancak bu arada uçak, uçuş haberlerini de okumaktan geri durmam. Sizlerle ikisini paylaşmak istiyorum…

“İnsanlar koltuklarından fırladı”

“Avustralya’nın Sidney kentinden Yeni Zelanda’nın Auckland kentine giden LATAM Havayolları’na ait Boeing 787 tipi yolcu uçağı, aniden irtifa kaybı yaşadı. Yaşanan irtifa kaybı sonucu en az 50 kişi yaralandı.

Uçakta 263 yolcu ve 9 mürettebat bulunuyordu, uçağın Auckland Havaalanı’na iniş yaptığı belirtildi. Yaralılardan 1’inin durumunun ağır olduğu, diğerlerinin hafif ve orta derece yaralanmalara sahip olduğu aktarıldı.

Yolculardan Brian Jokat, uçağın bir anda düştüğünü belirtti ve şöyle konuştu: Demek istediğim herhangi bir küçük türbülansta yaşadığım hiçbir şeye benzemeyen bir şekilde düştü. İnsanlar koltuklarından fırlayıp uçağın tavanına çarptı, koridorlarda yuvarlandı.”

Ben düşünmek bile istemiyorum böyle bir şey yaşayacağımı…

İki pilot uykuda

“Endonezya'nın Batik Havayolları'na ait bir uçakta iki pilotun 28 dakika boyunca uykuya dalması ve uçağın rotasından sapması olayı ülke ve dünya gündemine oturmuştu. Endonezya Ulaştırma Bakanlığı, pilotların bu durumunu araştırmak üzere hava yolu firması hakkında soruşturma başlattı.

Hava yolu firması ise söz konusu iki pilotun geçici olarak görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Kendari şehrinden başkent Jakarta'ya gitmekte olan Airbus A320 tipi uçağın kaptan pilotu ve yardımcı pilotu, hava trafik kontrolörüyle irtibat kuramadı. Uçakla son bağlantıdan 28 dakika sonra kaptan pilot, kontrol merkeziyle iletişim sağladı ve yaşanan radyo iletişim sorununu bildirdi. Yapılan incelemede, her iki pilotun da uçuş sırasında uyuyakaldığı tespit edildi.

Kaptan pilot, kalkıştan sonra yorgun olduğunu belirterek dinlenmek istemiş ve kontrolü yardımcı pilota devretmişti. Ancak yardımcı pilot da uykuya dalmış ve bu durumda uçak rotasından saparak ilerlemişti. Kaptan pilot daha sonra uyanarak kontrol kulesiyle iletişim kurmuştu.

Yardımcı pilot, yetkililere bir aylık ikiz bebekleri olduğunu ve bu nedenle yeterince dinlenemediğini belirterek, gece boyunca sık sık uyandığını ifade etti. Neyse ki uçak, herhangi bir olumsuz durum yaşanmadan güvenli bir şekilde inişini gerçekleştirdi.”

Pilotları görebilecek bir sistem var mı?