Dolar $
32.39
%0.14 0.04
Euro €
34.43
%-0.63 -0.21
Sterlin £
40.36
%-0.53 -0.21
Çeyrek Altın
4016.82
%-1.18 -47.3
SON DAKİKA
Ayşe KIRCA | DÜNYA Pazar 31 Mart 2024 18:54

GÜNEY KIBRIS AVRUPA BİRLİĞİ'NDE "SORUN" YARATIYOR

Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRK) 'Kıbrıs'ta tek uluslu federal yapı' ifadesinin eklenmesini istiyor.

Güney Kıbrıs Avrupa Birliği'nde

Avrupa Birliği’ne (AB) yakınlığıyla bilinen ve merkezi AB kurumlarının da olduğu Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan EURACTIV haber sitesi yakında gerçekleşecek olan AB Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde ‘Türkiye’ savaşı yaşandığını ortaya koydu. 

Almanya ve Avrupa Birliği Komisyonu Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin bildirgeye en az dört olumlu madde eklemek istiyor. Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRK) ise buna karşı çıkıp ‘Kıbrıs’ta tek uluslu federal yapı’ ifadesinin eklenmesini istiyor. Ancak AB üyesi ülkelerin diplomatları artık bu söylemi gerçekçi bulmuyor.

ALMANYA MESAJ İSTİYOR

AB diplomatları ve Almanya hükümeti diplomatlarından alınan bilgilere göre Berlin, AB Zirvesi sonuç bildirgesinde Türkiye’ye geniş yer ayrılmasını ve bildirgeye en az 4 maddelik olumlu mesaj eklenmesini istiyor. Alman diplomatlar “Almanya, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğini düşündüğü için bu yönde ciddi bir çalışma içinde” ifadelerini kullanmaktalar.

RUMLAR TAŞ KOYUYOR

AB diplomatlarının verdiği kulis bilgilerine göre GKRK diplomatları sonuç bildirgesinde Türkiye lehine olacak herhangi bir ifadeye şiddetle karşı çıkıyor. GKRK diplomatlarının bu yönde AB’de ikna ve lobi çalışmaları da yaptığı ifade edilirken GKRK ‘müzakere’ ısrarında bulunuyor. Elde edilen bilgilere göre GKRK diplomatları 2023 yılındaki sonuç bildirgesinin müzakere edilmeden yayınlandığını, 2024 yılı raporunda Türkiye’ye verilecek mesajlar için “mutlaka etraflıca tartışılması gerektiğini” dile getiriyorlar. Alman diplomatlar ise Ege ve Doğu Akdeniz’deki Türkiye ile Yunanistan-GKRK arasında yaşanan uzun süreli gerilimin ardından müzakerelerden bir sonuç çıkacağına inanmıyorlar.

AK’DEN TÜRKİYE DESTEĞİ

Ancak AB Konseyi (AK) Başkanı Charles Michel başta Rusya-Ukrayna Savaşı olmak üzere birliğin gündeminin çok yoğun olduğunu ve Türkiye konusunda bir tartışma gerçekleştirmeye zaman olmadığını ifade ediyor. Michel’in de Türkiye’ye yönelik olumlu mesajlar vermek istediği Brüksel kulislerden yansıyan bilgiler arasına. Michel’in rapora “AB liderleriyle Türkiye arasında yeni bir sürecin başlatılması” şeklinde bir maddeyi de bildirgeye eklemek istediği ifade edilmekte.

ABONE OL