Dolar $
32.83
%-0.01 -0
Euro €
35.27
%0.1 0.03
Sterlin £
41.62
%-0.23 -0.09
Çeyrek Altın
4013.76
%0.01 0.25
SON DAKİKA
Ahmet Muammer GÜNGÖR | Organize Sanayi Bölgeleri Salı 30 Nisan 2024 15:08

BURSA OSB FİRMALARINA DÖNGÜSEL EKONOMİ ANLATILDI

​Bursa Organize Sanayi Bölgesi (Bursa OSB) Yönetimi, bölgelerinde hizmet veren firmalarına yönelik olarak eğitim çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak DCUBE Döngüsel Ekonomi ve Sürdürülebilirlik Tic. A.Ş. Firma Yetkilisi Gülcan Ergün'ün konuşmacı olarak katıldığı 'Sürdürülebilir Sanayi ve Döngüsel Ekonomi' konulu bilgilendirme toplantısında davetlilere konunun detayları anlatıldı.

Bursa OSB firmalarına döngüsel ekonomi anlatıldı

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Osman Yıldırım, programın açılışında yaptığı konuşmada Bursa OSB olarak bölgelerindeki firmaların temsilcilerine yönelik bilgi paylaşımlarına devam ederken bir yandan da organize sanayi bölgelerindeki idari ve teknik hizmetleri sürdürdüklerini söyledi.

Yeşil OSB olma yolundaki girişimlerinde sona yaklaştıklarını hatırlatan Osman Yıldırım, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Yeşil OSB çalışmaları son aşamada

Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı ve TSE tarafından geliştirilen ‘Yeşil OSB Sertifikasyon Sistemi’ ile yeterliliği olan organize sanayi bölgeleri belgelendirilmektedir. Bu kapsamda, hem OSB yönetimleri hem de OSB sınırlarında faaliyet gösteren firmaların su ve enerji yönetimi, paydaş ilişkileri, risk yönetimi, planlama, iklim değişikliğiyle mücadele gibi konularda sürdürülebilir politikalar geliştirmesi hedeflenmektedir. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, Bursa Organize Sanayi Bölgesi olarak; Yeşil OSB belgelendirme denetimini başarıyla tamamlamış bulunuyoruz.

İşte bu aşamada; sürdürülebilir üretim-döngüsel ekonomi ve kaynak verimliliği ilişkisi, tasarım ve malzeme seçimlerinde döngüsellik, imalat süreçlerinde kaynak verimliliği, tedarik zincirlerinin sürdürülebilirlik açısından önemi gibi konular öne çıkmaktadır.”

Sürdürülebilirlik üretimin her aşamasında olmalı

Programda Bursa OSB firma temsilcilerine ‘Sürdürülebilir Sanayi ve Döngüsel Ekonomi’ konusunda bilgiler veren DCUBE firma yetkilisi Gülcan Ergün, sürdürülebilirlik konusundan ülkemizde yalnızca ekonomik manada anlaşıldığını söyledi. Sürdürülebilirliği üretim yaparken ekolojik dengeyi koruyarak, gelecek kuşaklara daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakma çabalarını geri plana itmeden çalışmak olarak tanımlayan Gülcan Ergün, “Yine üretimde

sürdürülebilirlik denildiğinde akla ilk olarak geri dönüşüm konusu geliyor. Oysaki geri dönüşüm üretim yaptığımız materyallerin artık kullanılamayacak hale gelene kadar tekrar tekrar işlendikten sonra gelen döngüsel ekonominin son safhasıdır. Burada ne üretirsek üretelim kullandığımız malzemelerin ve ürünümüzün uzun sürelerce kullanılabilmesi için ürünümüzün sağlamlığı, tamir edilebilirliği, gerektiğinde parçalarının temini gibi yöntemlerle daha uzun ömürlü hale getirilmesi, ekonomik anlamda ve çevre açısından çok önemlidir.

Doğal kaynakların hızla tükendiği, nüfusun arttığı ve şehirlerin büyüdüğü günümüzde bu önlemler sınırlı kaynaklarımızı verimli kullanmamızı sağlayacaktır” dedi.

ABONE OL