Ebeveyn olarak neler yapabiliriz?

Günümüz çağın bağımlılığı olan sosyal medya olsun internet sosyal ağlar insanların vazgeçilmezi olmuş durumdadır. Arkadaşlıklar, dostluklar, unutamadığımız anılar, hatırlamak istediklerimiz öğrenmek istediğimiz her şeyin elimizin altında ve kolay erişimin olması mükemmel kılıyor. İnsanlık adına büyük bir buluş öyle ki yokluğunu düşünemez olduk. İnternet ve sosyal medya özel hayatımıza bu denli girmişken kendimizi sakınmamız ve dikkat etmemiz gereken yönleri de yok değil.

Geldiğimiz şu son dönem akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletlere internetin yaygınlaşması ve bu teknolojik cihazların sahip olma yaşının düşmesi ile birlikte çocuklarımız çok kolay ve rahat bir şekilde sosyal medya ve internete ulaşabilmektedir. Yeni nesil gençlerin internetsiz ve sanal dünyasız düşünmek çokta mümkün değil. Sanki doğuştan biliyorlar gibi. Gençlerin hayatının bir parçası olan internet onlar için bir faydası olduğu kadar zararları da söz konusu. Biz ebeveynler olarak çocuklarımızın maruz kaldığı sanal dünyanın tehlikelerinden farkında olmalı bilinçli kullanımının üzerinde durmalıyız. Sağlıktan eğitime arkadaşlıktan eğlenceye birçok kulvarda hayatımızda olan interneti uzak tutmak, yasaklar getirmek çocukları çağın gerisinde bırakacağı gibi yasak ve ulaşılmaz olması cazibesini de artıracaktır. Çocukların internetten vazgeçiremeyeceğimize göre internet ve sosyal medya kullanımında önce kendimiz olmak üzere çocuklara bilinçli kullanımını öğretmemiz gerekiyor. Siber tehlikelere ve zorbalıklara karşı kendini korumasını bilmesi gerekiyor. 

Anne ve baba olarak neler yapabiliriz? Kaliteli zaman geçirmek, yaşına uygun oyunlar, sanal oyunlardan daha güzel oyunlar olduğunu göstermeliyiz, arkadaşlarıyla vakit geçirmelerine müsaade etmeliyiz, enerjisini atabilecek sosyalleşecek spor dalları ve etkinliklere yönlendirebiliriz, sanal dünya ile gerçek dünyanın arasındaki farkı öğretmeliyiz. Güvenli internet ve aile korumasını aktifleştirmeliyiz. Sosyal medya aracılığı ile uygunsuz içeriğe, kötü niyetli kişilere maruz kalabilir. Sanal medyada nelerden uzak durması gerektiğini anlatmalıyız.

Mahremiyet en önemli konulardan biri, özel hayatın hangi sınırlarda paylaşılabilir olduğunu, nelerin paylaşılabilir nelerin paylaşılamaz olduğunu, tanımadığı kişilerle kesinlikle iletişim kurmaması gerektiğini, özel bilgilerin ve mahremiyetini paylaşmaması gerektiğini bilmesi gerekir.

Bazen tehlike ve suiistimal o kadar büyük hale geliyor ki, çocuklarınızın tanımadığı kişilerin tanıdık kişilerin hesaplarını ele geçirerek iletişime geçebiliyor. En tehlikeli olanda bu…

Çocuğunuzla anne ve babası arasında güçlü bir iletişim olmalı yabancı bir kişi ile konuştuğunda korkmadan anne ve babası ile paylaşabilmedir.

Sosyal medya kullanımında ailecek kurallar ve sınırlar konulmalıdır. Saatlerce internet başında geçirmek hem bedensel hem de zihinsel gelişiminde olumsuz yönde etkilemektedir. 

Sadece sorumlulukları çocuğa yüklemek doğru değil tabii ebeveynler olarak bizlerde çocuklarımızın fotoğraf paylaşımında mahremiyete dikkat edilmelidir. Çocuğumuzun şahsi bilgilerini veya kiminle nerede olduğunu paylaşmamalıyız. Gözlerden uzak odasında bilgisayar başında saatlerce sosyal medyada ve internette vakit geçirmesine izin vermeyelim.

Ne interneti hayatımızdan çıkartabiliriz ne de sosyal medyayı bunlar hayatımızın bir parçası haline geldi. Çocuklarımızı da uzak tutmayacağımıza göre koyduğumuz kurallar çerçevesinde sanal medyanın tehlikelerinden uzak tutarak güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlayabiliriz.