Dolar $
32.21
%0.07 0.02
Euro €
34.92
%0.2 0.07
Sterlin £
40.88
%-0.2 -0.08
Çeyrek Altın
3947.45
%-1.94 -77.02
SON DAKİKA
Hibya Haber Ajansı | GÜNCEL Cumartesi 20 Nisan 2024 16:00

SRİ LANKA BAŞBAKANI: ÇİN EKONOMİSİNİN BÜYÜMESİ, TÜM ASYA'YI OLUMLU ETKİLEYECEK

Sri Lanka Başbakanı Dinesh Gunawardena, Çin ekonomisinin güçlü şekilde büyümesinin tüm Asya'ya olumlu etkiler getireceğini belirtti.

Sri Lanka Başbakanı: Çin ekonomisinin büyümesi, tüm Asya'yı olumlu etkileyecek

Sri Lanka Başbakanı Dinesh Gunawardena, Çin ekonomisinin güçlü şekilde büyümesinin tüm Asya’ya olumlu etkiler getireceğini belirtti.

Gunawardena, kısa süre önce Çin Medya Grubu’na (CMG) verdiği röportajda, COVID-19 salgınından sonra Sri Lanka’nın kalkınma alanında zorluklarla karşılaştığına ve küresel ekonominin aşağı yönlü bir seyre döndüğüne işaret ederek, Çin ekonomisinin ise ortaya koyduğu güçlü performansla zor durumdan çıktığını söyledi.

Gunawardena, “Çin ekonomisinin güçlü şekilde gelişmesi, tüm Asya’ya olumlu etkiler getirecek. Asya’daki ekonomiler, Çin’in ve yatırımlarının yardımıyla daha iyi fırsatlarla karşılaştıklarını, daha iyi piyasalara sahip olduklarını ve işletmelerinin de gelişmeye devam edeceğini düşünüyor. Salgından sonra, Sri Lanka ciddi ekonomik sıkıntılarla karşılaşsa da ilerlemeler kaydetti. Çin, ilk anda bize yardım elini uzattı ve büyük destek sağladı. Buna ek olarak, diğer dost ülke ve örgütlerin yardımları sayesinde, Sri Lanka’nın ekonomisi negatif büyümeden kurtularak pozitif büyümeye döndü. Bu bize büyük özgüven kazandırdı.” diye konuştu.

‘‘Çin tarzı modernizasyonu’’ değerlendiren Gunawardena, “Çin’in çeşitli bölgelerinde ve alanlarında büyük başarılar ve ilerlemeler kaydedildiğini gördük. Örneğin, kırsal bölgelerde yaşayan köylülerin gelirleri ve yaşam seviyesi gözle görülür ölçüde yükseliyor. Çinli eğitim kuruluşları da diğer ülkelerden gelen öğrencileri kabul edip, burada öğrendiklerini ülkelerine tanıtmalarını sağlıyor. Bunlar büyük başarılar ve bu deneyimlerden istifade etmeyi sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABONE OL