Dolar $
32.61
%-0.53 -0.17
Euro €
34.97
%-0.68 -0.24
Sterlin £
41.38
%-0.79 -0.33
Çeyrek Altın
3918.98
%-0.31 -12.07
SON DAKİKA
Mazlum AYDIN | Teknoloji Perşembe 23 Mayıs 2024 17:16

KASPERSKY, H2 2022 VE 2023 İÇİN ESG RAPORUNU YAYINLADI

Kaspersky, 2022 ve 2023 yıllarının ikinci yarısına ait yeni Sürdürülebilirlik raporunda, şirketin ilgili dönemdeki sürdürülebilir kalkınma girişimlerinin ve projelerinin temel sonuçlarını açıkladı. Rapor, şirketin ESG öncelikleri olarak belirlediği beş stratejik alanı kapsıyor: Daha güvenli siber dünya, geleceğin teknolojisi, daha güvenli gezegen, insanların güçlendirilmesi, etik ve şeffaflık.

Kaspersky, H2 2022 ve 2023 için ESG raporunu yayınladı

Daha güvenli bir dünya inşa etme misyonunu 25 yılı aşkın süredir sürdüren Kaspersky, yalnızca siber koruma teknolojileri üreterek değil, aynı zamanda çok sayıda ESG projesine yatırım yaparak daha sürdürülebilir bir dünya yaratılmasına aktif olarak katkıda bulunuyor. Kaspersky, 2023 yılında şirketin uluslararası GRI ve SASB standartlarına uygun olarak hazırlanan ilk Sürdürülebilirlik raporunu paylaştı.

 

Daha güvenli siber dünyayı inşa etmek

 

Kaspersky, birinci sınıf güvenlik çözümleri ve hizmetleriyle tehditlerle mücadele ederek siber dirençli bir geleceğin şekillendirilmesinde önemli rol oynuyor. 200'den fazla ülke ve bölgede faaliyet gösteren Kaspersky, dünyanın dört bir yanından gerçek zamanlı istihbarat toplayarak tehdit ortamındaki çeşitli güvenlik sorunlarıyla mücadele ediyor. Bu çabalar, her gün 411 bin yeni zararlı dosyanın tespit edilmesiyle sonuçlanıyor. Kaspersky, raporlama döneminde 437 milyondan fazla siber saldırıyı önlediğini açıkladı.

Her büyüklükteki işletme için en ciddi tehditlerden birini fidye yazılımları oluşturuyor. Kurumları bu acil tehditten korumak için Kaspersky uzmanları, 2022 ve 2023'ün ikinci yarısında 43 yeni fidye yazılımı ailesi ve bunlar üzerinde 23 binden fazla değişiklik keşfetti. Sadece 2023 yılında siber suçlular, 53 bini kurumsal ve 6 bini küçük ve orta ölçekli işletmelerle ilişkili olmak üzere binlerce kullanıcıyı saldırılarında hedef aldı.

 

Kaspersky araştırmacıları, kurbanlarını kişisel cihazları üzerinden gizlice izlemek için kullanılan programlar olan stalkerware (takip yazılımı) saldırılarının sayısında da sürekli bir artış olduğunu tespit etti. Kaspersky güvenlik çözümleri bu yönde dünya çapındaki kullanıcılara yönelik 31 binden fazla saldırıyı kayıt altına aldı. Bu tür saldırıların kurbanlarını çoğunlukla taciz içeren ilişkiler yaşayan kadınlar oluşturuyor. Kaspersky, dünyanın dört bir yanındaki kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, sektör uzmanları, araştırma şirketleri ve devlet kurumlarıyla iş birliği yaparak siber taciz sorununu ele almak için çalışıyor.

 

Geleceğin teknolojisini uyarlamak

Kaspersky, dünya çapındaki kurumları ve kullanıcıları siber tehditlere karşı korumanın yanı sıra, BT sektöründe Siber Bağışıklık yaklaşımına öncülük ederek siber esneklik çağına doğru önemli bir adım daha attı. Kaspersky, uzun yıllara dayanan başarılı deneyiminden yararlanarak, tasarım gereği güvenli olan siber-fiziksel sistemler yaratıyor. Bunlar ek siber güvenlik yazılımına veya koruma araçlarını yönetmeye gerek kalmadan doğası gereği güvenli ve emniyetli bir ortam sunuyor. Raporlama döneminde KasperskyOS üzerinde çalışan iki Kaspersky çözümü, Kaspersky Secure Remote Workspace ve Kaspersky Automotive Secure Gateway, 2022 yılında Çin'de düzenlenen Dünya İnternet Konferansında ödül aldı.

 

İnovasyon bir şirketin büyümesinde çok önemli bir unsur olduğundan, Kaspersky sürekli olarak yeni uzun vadeli siber güvenlik teknolojileri geliştirmeye odaklanıyor ve ilgili alanlarda patent başvuruları yapıyor. Kaspersky, 2022-2023 raporlama dönemindeki buluşları için 231 patent aldı. Şirket ayrıca ürünlerini geliştirirken açık kaynak hareketinin gelişimine aktif olarak katkıda bulunuyor. Sadece 2022-2023 döneminde Kaspersky, tüm geliştirici topluluğunun teknolojilerine erişmesini sağlayan 20 açık kaynak projesi yayınladı.

 

Çevresel etkinin azaltılması

 

Ürünlerin ambalajı, dünya çapında üretilen toplam atığın yaklaşık %40'ını oluşturuyor. Kaspersky, piyasaya sürdüğü fiziksel ürünlerin sayısını azalttı ve artan sayıda bölgede çevrimiçi lisans satışına geçti. Raporlama döneminde Kaspersky'nin B2C satışlarında kutulu ürünlerin payı %11'den %7'ye düştü. Aynı zamanda elektronik lisansların ve POSA kartlarının küresel satışlardaki payı %40'a yaklaştı ve bu oran gelecekte de artacak. Çevresel ayak izini en aza indirmek için plastik ambalaj üretimini azaltmaya daha fazla katkıda bulunmak amacıyla Kaspersky, Ağustos 2023'te müşterilerini ürünlerini perakende mağazalarından satın almak yerine çevrimiçi olarak e-satın almaya teşvik etmek için "Perakendeden aboneliğe" projesini başlattı.

Kaspersky siber güvenlik ürünleri, atmosfere karbondioksit salınımının azaltılmasına da katkıda bulunuyor. Kaspersky çözümleri, 2022'de siber suçluların sızdıkları cihazların bilgi işlem kaynaklarından yararlanarak yaptıkları madenciliği gizlemeye yönelik çabalarını açığa çıkaran 200 milyondan fazla girişim tespit etti. Bu tehditler önemli miktarda elektrik tüketiyor. Kaspersky, bireyleri gizli madencilikten koruyarak sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuyor ve böylece atmosfere 3 bin tona kadar karbondioksit kirliliğini önlüyor. Bu, 652 otomobilin yıllık emisyonuna denk.


ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR