Dolar $
13,79
%0.34 0.05
Euro €
15,61
%0.43 0.07
Sterlin £
18,23
%-0.19 -0.03
Altın
789,77
%0.97 7.62
SON DAKİKA
Eğitim Pazartesi 14 Haziran 2021 02:57

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İSTEYEN SAYISI ARTTI

Koronavirüs nedeniyle Mart 2020'den itibaren online gerçekleştirilen iş toplantıları, iş insanlarının yurt dışına açılmasını kolaylaştırdı. Daha önce yurt dışına gitmek, iş bağlantıları ayarlamak zorken online görüntülü konuşmalar sayesinde birçok iş insanı, ülke değiştirmeden iş anlaşmaları yapabiliyor.

İngilizce öğrenmek isteyen sayısı arttı

Bu nedenlerle özellikle son dönemde İngilizce öğrenmek isteyen iş insanlarının sayısı daha da çok arttı.

Yurt dışına açılmak kolaylaştı

İş insanlarının yabancı dil öğrenimine artan ilgisi hakkında bilgi veren Dil Bilimci Seda Yekeler, “Daha öncesinde yurt dışına gidip iş anlaşması yapmak, bağlantı kurmak daha zordu. Birçok insan ise yabancı dili olmadığı için buna hiç kalkışmıyordu ama şimdi yabancılarla iş toplantısı ayarlamak çok kolay. Bu noktada tercüman aracılığıyla konuşmak ise çok verimli olmuyor. O nedenle son dönemlerde yabancı dil öğrenmek isteyen çok sayıda iş adamı oluyor” dedi.

Öğrenmenin yaşı yok

Yabancı dil öğrenmenin yaşının olmadığını belirten Yekeler, “Özellikle belli bir yaşa gelmiş olan katılımcılarım bazen ‘Okuldayken yabancı dil dersini hiç sevmezdim, tam bir umutsuz vakaydım’ ya da “bende yetenek yok” gibi negatif cümleler kurarlar. Ama unutmayınız ki okulda yabancı dil derslerinde pek de başarılı olmayan birçok insan daha sonra yabancı dili öğrenebilir. Günümüz dünyasında çok daha şanslıyız aslında… Modern yöntemler, eğlenceli ve iletişim kurmaya çok daha yardımcı metotlar mevcut. Yeter ki kendinize güvenin. Utanmak diye bir şey yok! Hata yapmak dil edinme sürecinin çok doğal bir parçasıdır” diye konuştu.