Dolar $
32.19
%0 0
Euro €
34.79
%-0.15 -0.05
Sterlin £
40.84
%-0.3 -0.12
Çeyrek Altın
3947.11
%-1.95 -77.36
SON DAKİKA
Haber Merkezi | İŞ DÜNYASI Çarşamba 15 Mayıs 2024 16:17

GOLDEN GLOBAL YATIRIM BANKASI'NDAN NİYET MEKTUBU

​İslam Kalkınma Bankası Grubu (IsDB) Özel Sektör Geliştirme Kuruluşu (ICD) ile Golden Global Yatırım Bankası arasında 20 milyon ABD Doları tutarındaki finansman için niyet mektubu imzalandı.

Golden Global Yatırım Bankası'ndan niyet mektubu

Golden Global Yatırım Bankası, imzalanan niyet mektubu kapsamındaki 20 milyon ABD Doları finansmanı, Türkiye'deki uygun özel sektör projelerinin desteklenmesi için kullanacak. Finansman ICD'nin kurumsal onayları ve kabul edilebilir durum tespiti sonrasında esas sözleşme ile tahsis edilecek.

IsDB Grubu’nun Riyad’da düzenlenen 2024 Özel Sektör Forumu’nda gerçekleşen imza törenine ICD İcra Kurulu Başkan Vekili Eng. Hani Salem Sonbol ve Golden Global Yatırım Bankası Genel Müdür Vekili Metin Akdoğan katıldı. Mutabakat hakkında değerlendirmede bulunan Akdoğan “İslam Kalkınma Bankası Grubu'nun saygın bir alt kuruluşu olan ICD ile imzaladığımız niyet mektubu, bankamızın güvenilirliğinin ve sektördeki itibarının güçlü bir göstergesidir. Ayrıca bu iş birliği, Türkiye'deki özel sektöre olan bağlılığımızı ve ülkenin kalkınmasına katkıda bulunma arzumuzu da açıkça ortaya koymaktadır. Golden Global Yatırım Bankası ve İslam Kalkınma Bankası Grubu'nun desteğiyle, özel sektör işletmeleri yatırımlarını artırmaya, yeni istihdam alanları yaratmaya ve Türk ekonomisini daha da güçlendirmeye hazır hale gelecektir” dedi.

Türk ekonomisine olan katkısının yanında uluslararası piyasalarda yeni kurumsal yatırımcılarla ilişki kurmak ve yatırımcı tabanını genişletmek hedefini taşıyan Golden Global Yatırım Bankası, toplam 200 milyon ABD Doları “Sukuk İhraç Programı” kapsamında, 30 milyon Euro tutarındaki ilk uluslararası Sukuk (kira sertifikası) ihracını yakın zamanda başarıyla gerçekleştirdi. Golden Global Yatırım Bankası’nın kredi notu da Türk sermayeli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından A.Ş. tarafından BBB- (tr)'den A- (tr)'ye yükseltilmiş ve yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirilmişti.

Golden Global Yatırım Bankası Hakkında

Golden Global Yatırım Bankası, tüm faaliyetlerini faizsiz finans prensiplerine uygun şekilde icra eden Türkiye'nin ilk yatırım bankasıdır. 1 Haziran 2020 tarihinde faaliyetlerine başlayan Golden Global Yatırım Bankası, butik bankacılık modeli ile kişiselleştirilmiş ve yenilikçi finansal çözümler sunarak sektörde fark yaratmaktadır. Banka, faizsiz bankacılığı benimserken kurumsal ve ticari bankacılık müşterilerine yatırım bankacılığı, finansman, dış ticaret ve hazine ürünleri ve hizmetleri sunmaktadır. 2023 yılında güçlü bir büyüme kaydeden Golden Global Yatırım Bankası, toplam aktiflerini %382,43 oranında artırarak 12,4 milyar TL’ye, özkaynaklarını %263,47 artırarak 1,3 milyar TL’ye çıkarmıştır. 1 Ocak 2024 tarihli değerlendirmede JCR Eurasia Rating, Golden Global Yatırım Bankası'nın Uzun Vadeli Kurum Kredi Derecelendirme Notunu BBB- (tr)'den A- (tr)'ye yükselterek Bankayı Yüksek Yatırım Seviyesi Kategorisine dahil etmiştir.

İslam Kalkınma Bankası Grubu Özel Sektör Geliştirme Kuruluşu (ICD) Hakkında

ICD çok taraflı bir kuruluş olup İslam Kalkınma Bankası (IsDB) Grubu’nun bir üyesidir. ICD'nin görevi, faizsiz finans ilkelerine uygun olarak finansman olanakları ve/veya yatırımlar sağlayarak üye ülkelerde ekonomik kalkınmayı desteklemek ve özel sektörün büyümesini teşvik etmektir. Ayrıca, ICD özel işletmelerin kurulmasını, genişlemesini ve modernizasyonunu teşvik etmek için hükümetlere ve özel kuruluşlara danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. ICD, Moody's tarafından “A2”, Fitch tarafından “A+” ve S&P tarafından “A-“ olarak derecelendirilmiştir.

ABONE OL