Dolar $
32.19
%0 0
Euro €
34.91
%0.15 0.05
Sterlin £
41
%0.01 0
Çeyrek Altın
3945.69
%-1.98 -78.76
SON DAKİKA
Hibya Haber Ajansı | GÜNCEL Cumartesi 20 Nisan 2024 16:00

ÇİN-ENDONEZYA ÜST DÜZEY DİYALOG VE İŞBİRLİĞİ MEKANİZMASI 4. TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Endonezya Denizcilik ve Yatırım İşleri Koordinasyon Bakanı Luhut Binsar Pandjaitan ile birlikte Çin-Endonezya Üst Düzey Diyalog ve İşbirliği Mekanizması 4. Toplantısı'na başkanlık etti.

Çin-Endonezya Üst Düzey Diyalog ve İşbirliği Mekanizması 4. Toplantısı düzenlendi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Endonezya Denizcilik ve Yatırım İşleri Koordinasyon Bakanı Luhut Binsar Pandjaitan ile birlikte Çin-Endonezya Üst Düzey Diyalog ve İşbirliği Mekanizması 4. Toplantısı’na başkanlık etti.

İki tarafın, pragmatik işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda mutabık kaldığı aktarıldı.

Wang Yi, Çin’in Endonezya’yı kalkınmada yoldaş ve işbirliğinde iyi ortak olarak gördüğünü, iki ülke arasındaki dostça ilişkilere stratejik ve uzun vadeli bir şekilde yaklaştığını belirtti.

Wang, Çin’in Endonezya’yla modernizasyon yolunda birlikte ilerlemeye, iki ülke liderleri arasında sağlanan stratejik uzlaşılar doğrultusunda ikili üst düzey diyalog ve işbirliği mekanizmasının koordinasyon rolünü geliştirmeye, daha yüksek seviyeli ve daha yüksek nitelikli Çin-Endonezya kader birliğini oluşturmaya hazır olduğunu vurguladı.

Luhut, Endonezya’nın yeni yönetiminin Çin’e yönelik dostça politikalar uygulamaya, Tek Çin ilkesine sadık kalmaya ve iki ülke arasındaki yapıcı işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğuna dikkat çekti.

Luhut, ikili işbirliğinin iki ülke ve bölge halklarına daha fazla yarar getireceğine, Asya-Pasifik bölgesinde barış, istikrar ve refahın korunmasına katkı sağlayacağına inandıklarını ifade etti.

Wang Yi, Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin Endonezya’nın kalkınma stratejileriyle kapsamlı olarak kenetlenmesini derinleştirerek, Endonezya ile dijital ekonomi, yeşil kalkınma ve halkın yaşam koşullarını iyileştirme alanlarındaki işbirliğini genişleteceğini dile getirdi.

Wang Yi, Çin ve Endonezya’nın tek taraflılığa ve ticarette korumacılığa birlikte karşı çıkması, iki tarafın kalkınma alanındaki meşru haklarını koruması, normal uluslararası ticaret ve ekonomi düzenini koruması gerektiğinin altını çizdi.

ABONE OL