Dolar $
15,99
%0.00 0.00
Euro €
16,80
%0.00 0.00
Sterlin £
19,85
%0.00 0.00
Altın
938,81
%0.00 0.00
SON DAKİKA
KİTAPLAR ARASINDA Çarşamba 15 Haziran 2022 02:25

MÜSİLAJ-AĞIT MI UMUT MU?

Yazar: Prof. Dr. Mustafa Sarı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Müsilaj-Ağıt Mı Umut Mu?

Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın kaleme aldığı “Müsilaj-Ağıt Mı Umut Mu?” adlı kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

“Müsilaj-Ağıt Mı Umut Mu?” kitabında, ancak Marmara Denizi’ni kapladığında varlığından haberdar olunan müsilajın denizle kurulan yanlış ilişkinin bir sonucu olduğu anlatılıyor. Kitapta yıllardır 25 milyon insanın evsel atıklarının, Türkiye’nin yarısına hizmet sunan endüstrinin atıklarının, denizcilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan atıkların ve yoğun tarımsal üretimden kaynaklanan atıkların yeterince arıtılmadan Marmara Denizi’ne dökülmesi ve bu nedenle denizin can damarı olan akarsuların birer atık kanalı haline gelmesi ele alınıyor. 

Prof. Dr. Mustafa Sarı, kitabında yanlış avcılık teknikleri, iklim değişiminin yıkıcı etkilerinin denizleri de ısıtmasının sonuçları ile müsilajı tüm yönleriyle aktarırken, bireysel olarak yapılabilecekleri hatırlatıyor. Prof. Sarı, denizle olan ilişkinin doğru bir temele oturtulmaması durumundaysa, tekrarı kesin yeni müsilaj sorunlarıyla yüzleşileceğini akıcı bir dille açıklıyor. Marmara Denizi ile ilgili bilimsel gerçeklerin çözüm önerileriyle sunulduğu kitap, deniz için umudun halen var olduğunu hatırlatıyor.