Dolar $
15,99
%0.00 0.00
Euro €
16,80
%0.00 0.00
Sterlin £
19,85
%0.00 0.00
Altın
938,81
%0.00 0.00
SON DAKİKA
KİTAPLAR ARASINDA Çarşamba 15 Haziran 2022 02:29

MASAL KADIN

Yazar: Sema Çeker İnkılap Kitabevi

Masal Kadın

Kadınlar bugüne dek masallarda erkeklere muhtaç hâlleriyle resmedilirken, Sema Çeker’in kaleme aldığı “Masal Kadın”da bu durum birdenbire alt üst ediliyor. Kadının gerçek değerini anlatmak üzere yazılan masallardan oluşan “Masal Kadın”, İnkılâp Kitabevi imzasıyla okurlarının beğenisine sunuluyor.

 

İnkılâp Kitabevi, kadının geçmişten günümüze, mitlerden masallara toplumdaki yerine atıfta bulunan bir kitapla okurlarının karşısına çıkarken, Sema Çeker’in ilk kitabı “Masal Kadın”, okurunu yüzyıllar öncesinin büyülü atmosferine davet ediyor. Başarılı bir tiyatrocu ve hikâye anlatıcısı olan Sema Çeker’in hayallerinin ürünü olan “Masal Kadın” olağanüstü kurgusu ve sıra dışı anlatımıyla edebiyatseverlerin karşısına çıkıyor.

 

“Masal Kadın”ın masalları bizim bildiğimiz, kadınların hor görüldüğü ya da arka planda bırakıldığı masallardan değil, baştan yazılan ve kadının hak ettiği değeri öne çıkaran masallardan oluşuyor. Sema Çeker’in kaleminden çıkan tüm bu masallar ve mitlerin bugüne kadar, “Kadınlar masallarda hep öpülüyor, eziliyor” diyenlere kaynaklık edip, ilham olması bekleniyor.

 

Yüzyıllardır Türk kültür ve edebiyatının önemli bir temsilcisi olan masallar, “Masal Kadın”da kavuştuğu yeni biçimleriyle okurlarının beğenisini kazanmayı bekliyor. Bazen devler ülkesinde, bazen büyücüler diyarında ya da altın kaplamalı saraylarda maceradan maceraya koşan kadınlar, bu yeni hâlleriyle edebiyat okurlarına bambaşka bir evrenin kapılarını açıyor.