Halkbank Y
160x600_sağ

ECB'DEN ACİL DURUM AÇIKLAMASI

DÜNYA 2021-05-03 12:38:20

ECB başkan yardımcısı Luis de Guindos, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) aşılamanın ciddi bir seviyeye ulaşması ve ekonomideki toparlanmanın hızlanması halinde acil durum önlemlerini kademeli olarak sonlandırabileceğini açıkladı.

ECB'den acil durum açıklaması

ECB'nin bir sonraki toplantısı 10 Haziran'da gerçekleşecek. Bazı sıkılaştırma yanlısı politika yapıcılar şimdiden tahvil alımlarında bir kesintiye gidilmesi çağrısında bulunurken özellikle bloğun güneyindeki ülkeler desteğin sürdürülmesini savunuyor.

de Guindos la Repubblica gazetesine yaptığı açıklamada "Aşılamayı hızlandırarak, yaza kadar Avrupa'nın yetişkin nüfusunun %70'ini aşılamayı başarırsak ve ekonomi de hız kazanırsa, para politikasına dair acil durum tutumunu sonlandırmayı düşünmeye başlayabiliriz" dedi.

de Guindos gazeteye yaptığı açıklamada "Para politikasında normalleşme, ekonominin normalleşmesiyle paralel olmalı" ifadelerini kullandı.

AB bloğunda şimdiye kadar nüfusun %30'dan azı ilk doz koronavirüs aşısını oldu. Uzmanlara göre Temmuz sonuna kadar nüfusun %70'inin tamamen aşılanması pek mümkün değilken, bu seviyeye ulaşmak için Ağustos sonu daha gerçekçi bir hedef gibi duruyor.

de Guindos, desteği çok erken sonlandırmak kadar uzun tutmanın da zararlı olabileceğini söyleyerek uyarıda bulundu.

ABONE OL
Kızılay_Filistin