Dolar $
33.05
%0.66 0.21
Euro €
36.14
%0.73 0.26
Sterlin £
42.98
%0.79 0.33
Çeyrek Altın
4192.19
%0.52 21.53
SON DAKİKA
​Financial Times | İŞ DÜNYASI Pazartesi 17 Haziran 2024 21:31

ADİDAS'TA RÜŞVET İDDİASI! YÖNETİCİLER ZİMMETİNE PARA GEÇİRDİ

Adidas, üst düzey çalışanlarının zimmete para geçirdiği iddialarının ardından Çin'deki işletmesinde iç soruşturma başlattı.

Adidas'ta rüşvet iddiası! Yöneticiler zimmetine para geçirdi

Financial Times’a göre, mektupta Adidas personelinin dış hizmet sağlayıcılardan komisyon aldığı öne sürülüyor. Raporda ayrıca, Çin’de başka bir bölümde çalışan üst düzey bir Adidas yöneticisinin tedarikçilerden “milyonlarca euro” nakit aldığı iddia ediliyor. 

Adidas yaptığı açıklamada 7 Haziran’da Çin’de kendisine gelen ihbarı doğruladı. Şirket faaliyet gösterdiği tüm pazarlarda yasal düzenlemelere ve etik standartlara uymaya kararlı olduğunu ve bu konuyu yoğun bir şekilde araştırdığını paylaştı.

Adidas, Covid-19 salgınına kadar en hızlı büyüyen ve en kârlı pazarı olan Çin’de benzeri görülmemiş bir kriz yaşadıktan sonra geçen yıl bu ülkedeki liderliğini yeniledi. Adidas Mart ayında yaptığı açıklamada, bu yıl Çin’de bir toparlanma beklediğini ve 2023’ün dördüncü çeyreğinde yüzde 37’lik bir artışın ardından çift haneli bir satış büyümesi öngördüğünü söyledi.

Zorunlu çalıştırma nedeniyle Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden pamuk almayı durduran İsveçli hazır giyim şirketi H&M ile aynı konuda endişelerini açıklayan spor giyim markaları Nike ve Adidas, sosyal medyada Çinli tüketicilerin başlattığı boykot kampanyasının hedefi oldu. Ayrıca uzun süreli sokağa çıkma yasaklarından da etkilenen Adidas’ın satışları 2019 ve 2022 yılları arasında sert düşüş yaşadı. Çin’de yaşanan tüm bu olumsuzluklar, geçen yıl yerine eski Puma patronu Bjørn Gulden’in getirildiği Adidas CEO’su Kasper Rørsted’in da görevden alınmasının temel nedenlerinden biriydi.

ABONE OL

EN ÇOK OKUNANLAR