Analiz Mobil
Dolar $
8,74
%-0.19 -0.02
Euro €
10,37
%-0.17 -0.02
Sterlin £
12,05
%-0.19 -0.02
Altın
497,92
%-0.18 -0.88
SON DAKİKA
İnşaat ve emlak Cumartesi 17 Nisan 2021 02:13

900 VATANDAŞ BİR HAFTADIR DIŞARIDA

Çökme riski nedeniyle yıkılan Açelya Apartmanı'na ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "900 vatandaş bir haftadır dışarıda, bir inşaat kazısından dolayı. Bu ihmali yapanlara ilişkin her türlü hukuki süreç yürütülecek" dedi

900 vatandaş bir  haftadır dışarıda

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çankaya İleri Mahallesi'nde inşaat kazısı sırasında ağır hasar gören ve çökme riski nedeniyle yıkılan Açelya Apartmanı ve çevresinde incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından açıklamalarda bulunan Kurum, gerek Açelya Apartmanı'nın yıkımı gerekse etraftaki diğer binaların taşıdığı riskin tespitine ilişkin çalışmaların yakından takip edildiğini, birlikte hareket edildiğini anımsattı.

İnşaat 1 ay içinde başlayacak

Bakan Kurum, yapılan kontrolsüz kazı sebebiyle Açelya Apartmanı'nı yıkmak durumunda kaldıklarına işaret ederek, yıkım sürecini büyük bir titizlikle, vatandaşların canına, malına zarar gelmeyecek şekilde yönetmeye gayret gösterdiklerini söyledi. Kurum, etraftaki 135 bağımsız bölüm, 5 ticari üniteden oluşan 11 binanın da yıkılma, göçme riskinin olması sebebiyle kentsel dönüşüm başlatma kararı aldıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Bakanlığımız bu 11 bina, 35 bağımsız bölüm, 5 ticari üniteyi içeren kentsel dönüşüm projesini şu an sahada fiilen yürütmektedir. Açelya Apartmanı'nda eşyasını alamayan vatandaşlarımıza 30'ar bin lira eşya yardımı, kiracı kardeşlerimize 2 bin 500 lira taşınma yardımı, ev sahibi kardeşlerimize de 5 bin 750 lirası peşin olmak üzere her ay 1150 lira kira yardımı vermek üzere süreci yürütüyoruz. Şu an 10 binanın hemen hemen tamamı boşaltıldı, 2 dairemiz kaldı. Bir vatandaşımız yurt dışında, bir vatandaşımız da rahatsız olduğu için eşyalarını valiliğimizin gözetiminde bir depoya kaldıracağız. Bugün itibarıyla taşınma işlemini de 10 bina için tamamlamış olacağız.” Bakan Kurum, “Bu çalışmaların akabinde en geç bir ay içerisinde burada inşaat sürecini başlatıp 1 yıl içerisinde de daha önce Kartal'da, İzmir'de, Elazığ'da, Malatya'da olduğu gibi Çankaya İleri Mahallemizde de vatandaşlarımızın yarasını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hızlı bir şekilde sarma sürecine gireceğiz” açıklamasında bulundu. Böyle bir kazanın bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Kurum, devletin her zaman vatandaşların yanında olduğunu ve olmaya da devam edeceğini vurguladı. Bakan Kurum, bir basın mensubunun istinat duvarını yapan firma ve belediyenin ihmali bulunduğuna ilişkin iddiaları anımsatması üzerine, binaların artık sadece deprem sebebiyle yıkılmadığının görüldüğünü dile getirdi. İstanbul Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nda 21 vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Kurum, gerek ihmal gerekse yanlış imalat sebebiyle binalarda hasarların oluştuğunu, bunun çevresindeki binalara da hasar verdiğini, vatandaşların mağdur olduğunu anlattı. Bu süreçte de amaçlarının kimseyi suçlamak olmadığının altını çizen Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

Her türlü cezai işlem yapılacak

“Vatandaşlarımızla yapılan görüşmelerin yanı sıra incemeler hem İçişleri Bakanlığımız hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığımızca yapılmaktadır. Vatandaşlarımız üç ay önce müracaatları olduğunu ve bu müracaata ilişkin buradaki kazı esnasında Açelya Apartmanı'nın risk teşkil eden bir durumu olduğunu bildirmişler. Belediyemiz gelip yerinde inceleme yapmış. Şu an incelememiz devam ediyor. Amacımız kimseyi yermek, suçlamak değil. Ancak hem belediyelerimizin hem vatandaşımızın bu konuda çok daha hassas olması gerekiyor. Zaten hukuki süreç devam ediyor, bununla ilgili gerekli tahkikat yapılacaktır. Gerekli her türlü cezai işlem de yapılacaktır. 900 vatandaş bir haftadır dışarıda, bir inşaat kazısından dolayı. Bu ihmale, ihmali yapanlara ilişkin her türlü hukuki süreç yürütülecektir. Biz de bunun takipçisi olacağız.” Kurum, “Eğer bir ihmal söz konusuysa bundan sonraki süreçte müeyyideler çok daha sert ve keskin olacak” dedi. 


ABONE OL
FORD 300x250