Dolar $
9,24
%-0.97 -0.09
Euro €
10,76
%-0.82 -0.09
Sterlin £
12,76
%-0.73 -0.09
Altın
529,26
%-0.35 -1.84
SON DAKİKA

Adana'nın coğrafyası lezzettir

Talip Bayram 11 Eki 2021

8-9-10 Ekim'de Adana, doğal güzelliklerini ve enfes lezzetlerini bir kez daha dünyaya açtı. Bu yıl 5'incisi düzenlenen Uluslararası Adana Lezzet Festivali, "Coğrafya Lezzettir" temasıyla ziyaretçilerini ağırladı. Yöresel Adana lezzetleri, Gastroshow'lar, atölyeler, söyleşiler katılımcıları resmen büyüledi diyebilirim.

Söz konusu Adana olunca benim için akan sular durur. Adana Türkiye’nin en lezzetli ürünleri olan bir ilimiz ve lezzet şehri unvanını tamamen hakettiğini düşünüyorum. Adana Lezzet Festivali tanıtım toplantısı için CVK Park İstanbul’a davet edilince hemen gittim.

Ülkemizin gastronomi anlamında tüm ünlüleri oradaydı desem mübalağa etmiş olmam sanırım. Hepsini sayamasam da Somer Şef, Sahrap Soysal, Ramazan Bingöl, Türev Uludağ, Hasan Usta kebabın şefi izzettin usta vs. görebildiklerim.

Kalabalık bir davetli grubunun yanı sıra Adana valisi Süleyman Elban, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve bizim masamıza oturan Adana Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Sütçü gibi birçok yetkili de vardı.

Bu tanıtım toplantısından sonra festivale O2 iletişim tarafından davet edilmeme çok memnun oldum. Bu coğrafyanın eşsiz tatları ile tanışmak, eğlence, coşku ve keyif dolu 3 gün geçirmek bizim gibi lezzet tutkunları için kaçırılmayacak bir fırsat bence.

Bu festival, Adana mutfağının tanıtımının yanında şahane lezzetleri gelecek kuşaklara taşıyacak ve gastronomi turizmine ciddi katkı sağladığı düşüncesindeyim. Adana valilik, büyükşehir ve tüm ilçe belediyelerinin, odaların, sivil toplum kuruluşlarının ve tüm Adanalıların bu festivalin başarısı için destek verdiklerine orada bizzat şahit oldum.  

Adana, tarım, turizm, gastronomi ve ticaret açısından yüksek bir potansiyele sahip bir kent. Dolayısıyla Adana’nın lezzetleri, coğrafyası, endemik bitki türleri ve gastronomi kültürü bence festivaller sayesinde tüm ülke ve dünya çapında daha iyi biliniyor.  

Tarihin en eski zamanlarından beridir göç alan Adana, farklı coğrafyalardan gelen insanların beraberinde getirdikleri yemek kültürleri bir bakıma Adana lezzetlerini oluşturuyor. Elverişli iklim yapısı, bölgelerden gelen farklı lezzet ve ürünlerle birlikte Adana’da çok orijinal bir mutfak oluşmuş. Günümüzde Adana, sadece kebabın anıldığı bir şehir halinden ziyade yüzlerce çeşit çok özel yemekleri, çorbaları ve tatlıları ile birçok ülkenin mutfağını geçecek kadar lezzeti olan bir il.

Dolayısıyla Adana mutfağının kebaptan ibaret olmadığını ve yüzlerce nefis başka lezzetin de olduğunu bu festival bize göstermiştir.

Adana’ya gelen çok şey kazanır.

Geniş bir mutfağı olan ve sofrası gibi gönlü zengin insanların şehri olan Adana’daki bu festivale birçok kesimden insan icabet etti. Tarihin kenti, kültürün kenti, sanatın kenti ve tabii ki lezzetin kenti olan Adana’yı festival sebebiyle de olsa görmek katılımcılar için büyük bir keyifti. Başkan Zeydan Karalar’ın ifadesiyle “Adana’ya gelin, ciğerimi yiyin” ciğer yenilmeden gidilmez Adana’dan.

Her mutfağın benzersiz özellikleri ve damaklarda bıraktığı farklı izleri bulunur. İşte festivalin bu yılki içerikleri arasında coğrafya, iklim, tarih, kültür ve insanın mutfakta bıraktığı bu izlerin Adana lezzetini oluşturduğu konuşuldu. Birbirinden değerli yerel, ulusal ve uluslararası şefler bu anlamda Adana’nın lezzetlerini yorumladılar.

Adana’nın kaybolmaya yüz tutmuş tariflerine, gıdanın yaşamı iyileştirici gücüne ve gastronomiye dair her şey bu festivalde konuşuldu ve tatlarına bakıldı. Coğrafya Lezzettir teması altında bir araya gelen onlarca isim, dünü, bugünü ve Adana mutfağının sürdürülebilirliği gibi konuları ele aldı. Şeflerin farklı oturumlarla sahnede olduğu Gastroshow’da imza yemekler ve Anadolu mutfaklarının ilham veren sunumları ziyaretçilerle buluştu. Ebru Baybara Demir’i dinlemek epey keyifliydi.

Gastroshow sahnesinin bu seneki yıldızları Adana’nın coğrafi işaretli ürünleri ve sokak lezzetlerine şef dokunuşları oldu. Adana mutfağının bu en özel lezzetleri farklı tekniklerle iddialı şefler tarafından yeniden yorumlandı.

Özetle 5’inci Adana Lezzet Festivali de müthiş bir gastronomi heyecanıyla geldi geçti.