Dolar $
8,62
%-0.34 -0.03
Euro €
10,12
%-0.33 -0.03
Sterlin £
11,83
%-0.34 -0.04
Altın
487,74
%-0.39 -1.90
SON DAKİKA
Saha Expo
Savunma Perşembe 10 Haziran 2021 02:50

DÜNYA ÜRÜNLERİMİZİ TANIDIKÇA SATIŞLAR ARTAR

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, Eskişehir Endüstri Fuarı'nın açılışına katıldı. Demir, "İhracat için daha yolun başındayız. Ürünlerimiz tanındıkça, bilindikçe performansları görüldükçe bunların daha da artacağını umuyoruz" dedi.

Dünya ürünlerimizi  tanıdıkça satışlar artar

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Eskişehir Endüstri Fuarı'na ilişkin, "Bu tür fuarları sanayicimiz bir araya geldiği, birbirini tanıdığı, daha geniş alana yayıldığı, sürdürülebilir bir teknoloji sanayi alt yapısının oluşturulduğu, bunun da nihai olarak savunma sanayinin güçlü bir şekilde gelişmesine katkıda bulunacağı bir süreç olarak görüyoruz" dedi.

Demir, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından desteklenen, Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ, Eskişehir Teknik Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi iş birliğiyle ETO-TÜYAP Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen Eskişehir Endüstri Fuarı'nın açılışına katıldı.

Eskişehir'in mesleki eğitimde farkındalığı olan bir şehir olduğunu anlatan Demir, şöyle konuştu: "Devlet Demir Yolları Fabrikası, çırak okulu... 'Çırak okulu' dendiğinde belki yaşı 50'nin üzerinde olan pek çok insanın eğitimini aldığı, ilk mesleki eğitim gördüğü yer. Aynı zamanda yine havacılık meslek yüksekokulunun da ilk kurulduğu yer. Olgunlaşmış, yetkin bir sanayi, Ar-Ge ve teknoloji alt yapınız yoksa ileri bir savunma sanayisinden bahsetmeniz de mümkün değil. Özellikle bu endüstri fuarında, savunma sanayi olarak çok geniş bir katılımla, katılmamızın sebebi de Eskişehir'in aynı zamanda savunma sanayiindeki müstesna yeridir."

"İhracat için daha yolun başındayız"

Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fuar önemli ama fuardan sonraki veriler bizim için önemli olacak. Kim ne kadar iş birliği geliştirdi? Hangi ürünlerde nasıl bir yerleşim planı yaptık? Özellikle de savunma sanayi için büyük bir alt yapı olduğunu düşündüğümüz Eskişehir bu katkısını hangi boyuta taşıdı gibi konularda alacağımız olumlu neticeler bu fuar konusunda bizi tatmin edecektir. Bir girişim yaptık, niyetine girdik, alandayız ama mühim olan buradaki katılımcıların birbirleriyle temasları, birbirlerini tanıması, buradan bir ivme kazanmasını bekliyoruz. İhracat için daha yolun başındayız. İhracat rakamlarımız diğer ülkelerle karşılaştırıldığında daha çok küçük, daha bunlar işin başı. Ürünlerimiz tanındıkça, bilindikçe performansları görüldükçe bunların daha da artacağını umuyoruz. Şu anda ihracat için doğrusunu söylemek gerekirse arzuladığımız, istediğimiz seviyenin çok altındayız. Sürdürülebilir bir savunma sanayiinde olmazsa olmaz ihracat ama geleceğin bu konuda çok parlak olduğunu görüyoruz. İnşallah hedeflerimiz katlanarak büyüyecek."