Dolar $
15,99
%0.00 0.00
Euro €
16,80
%0.00 0.00
Sterlin £
19,85
%0.00 0.00
Altın
938,81
%0.00 0.00
SON DAKİKA
Kripto Para Pazar 15 Mayıs 2022 09:37

BİTCOİN AFRİKA'DA İSTİKRARSIZLIK RİSKİNE RAĞMEN POPÜLER

Orta Afrika Cumhuriyeti, Afrika'da Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Ancak uzmanlar istikrarsızlık riski uyarısında bulunuyor.

Bitcoin Afrika'da istikrarsızlık riskine rağmen popüler

Orta Afrika Cumhuriyeti, Afrika'da Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Başkan Faustin Archange Touadera'nın hükümeti, bu tartışmalı adımı "Orta Afrika vatandaşlarının koşullarını iyileştireceğini" ve ülkeyi "dünyanın en cesur ve en ileri görüşlü ülkeler haritasına yerleştireceğini" belirterek savundu.

Siyasi gözlemciler ve finansal analistler, kripto para birimini benimsemenin ülkenin sorunlarına bir çözüm olmadığı konusunda uyarıyor. Zengin altın ve elmas yataklarına rağmen Orta Afrika Cumhuriyeti, iç karışıklıklar nedeniyle dünyanın en yoksul ve az gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Afrika bölüm başkanı Abebe Aemro Selassie kripto para birimlerini kabul ederken finansal şeffaflığın ve bir yönetim çerçevesine sahip "sağlam" bir ödeme sisteminin olması gerektiğinin altını çiziyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti Dijital Ekonomi Bakanı Justin Gourna Zacko ise Bitcoin'i savunuyor. DW'ye verdiği demeçte "Kripto para birimleri ile artık merkez bankası kontrolü yok" diyen Zacko, "Paranız var, bir iş için bir yatırımcıya gönderiyorsunuz, herhangi bir para biriminde alıyorsunuz, onu dolar, euro, CFA frangı veya naira olarak elden çıkarabiliyorsunuz" şeklinde konuştu.

Ülke şu anda Afrika'daki diğer eski Fransız kolonilerinin çoğuyla birlikte para birimi olarak Fransız destekli CFA frangı kullanıyor. Rusya ve Fransa kaynak zengini ülke üzerinde nüfuz sağlamak için yarışırken, bazı muhalifler Bitcoin'in benimsenmesini CFA'yı istikrarsızlaştırma girişimi olarak algılıyor.

Bitcoin yasası acele ile çıkartıldı

Parlamento Üyesi Rachelle Ngakola da söz konusu yasaya karşı çıkıyor. DW'ye konuşan Ngakola "Onlardan (politikacılardan) böyle bir yasayı geçirmeden önce tüm garantileri sağlamalarını istedik. Çok aceleleri var - bunu desteklemiyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Sivil toplum kuruluşu "Citoyen debout et solidaires Centralafrique"nin sözcüsü Akandji Kombé, sivil toplum temsilcilerinin de endişeli olduğunu söylüyor. Kombe, DW'ye yaptığı açıklamada yasayı "Kripto para birimleriyle ilgili bu yasa aceleyle kabul edildi, şeffaf değil ve ulusal egemenlik, özgürlük ve Orta Afrikalıların çıkarlarına tamamen aykırı" sözleriyle eleştirdi.

İstikrar sorunu

Bitcoin'in resmi para birimi olarak kabul edilmesi başkent Bangui'de gündemdeki en önemli konulardan biri. DW'ye konuşan bir kent sakini "Nüfusun internete erişiminin olmadığı bir ülkede, kripto para birimi gibi dijital para hakkında konuşmak şaka gibi" diyor. Dünya Bankası'na göre, ülkede nüfusun sadece yüzde 10'unun internete erişimi var.

Bazı internet kullanıcıları kripto parayı finansal bağımsızlık biçimi olarak görürken, bazıları ise kripto paranın istikrarsız olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Bitcoin'in değeri, son aylarda keskin bir düşüş yaşamadan önce geçen yıl yüzde 150 artarak 68 bin 991 dolar rekoruna ulaşarak büyük dalgalanmalar gördü. 13 Mayıs itibarıyla 30 bin dolardan işlem gören Bitcoin'in Perşembe günü ise değeri 30 bin doların altına düşmüştü. 

Bu dalgalanmaya rağmen kripto para birimini savunanlar, özellikle hiperenflasyona karşı güvenli bir varlık olarak kripto paranın gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için yararlı olduğunu dile getiriyor. High-Tech Founder Fund'ın Genel Müdürü Alex von Frankenberg de bu görüşü paylaşıyor. "Afrika için bu çok büyük bir fırsat. Yine de herkesin katılması önemli" diyen Alex von Frankenberg, ancak altyapının iyileştirilmesi gerektiğini vurguluyor.