Dolar $
17.29
%0.38 0.06
Euro €
17.62
%0.42 0.07
Sterlin £
20.68
%0.65 0.13
Çeyrek Altın
1593.93
%0.9 14
SON DAKİKA
DÜNYA Çarşamba 19 Haziran 2019 13:52

APPLE ÇİN'DEN ÇIKIYOR MU?..

Japonya'nın Nikkei gazetesi, tedarik zincirini yeniden yapılandırmaya hazırlanan Apple'ın başlıca tedarikçilerinden üretim kapasitesinin yüzde 15 ila yüzde 30'unu Çin'den Güneydoğu Asya'ya taşımanın maliyete etkilerini değerlendirmelerini istediğini bildirdi.

Apple Çin'den çıkıyor mu?..

Nikkei'de yer alan ve birçok kaynağa dayandırılan habere göre Apple'ın talebi, uzun süredir devam eden Çin-ABD ticaret anlaşmazlığının bir sonucu ancak ticaret konusundaki varılacak çözüm şirketin kararında bir değişikliğe yol açmayacak.

Nikkei Apple'ın Çin'deki üretime büyük ölçüde bağlı olmanın risklerinin çok fazla olduğuna ve bu risklerin arttığına karar verdiğini belirtti.

Nikkei haberine göre başlıca iPhone tedarikçileri Foxconn , Pegatron Corp, Wistron Corp, başlıca MacBook üreticisi Quanta Computer Inc, iPad üreticisi Compal Electronics Inc ve AirPods üreticileri Inventec Corp, Luxshare-ICT ve Goertek'ten Çin dışındaki seçenekleri değerlendirmeleri istendi.

Düşünülen ülkeler arasında Meksika, Hindistan, Vietnam, Endonezya ve Malezya yer alıyor. Nikkei'de yer alan habere göre görüşmelerin gizli olması nedeniyle adının açıklanmasını istemeyen kaynaklar Hindistan ve Vietnam'ın akıllı telefonlar için en çok tercih edilen ülkeler arasında olduğunu belirttiler.

Apple habere ilişkin açıklama talebine yanıt verdi.