ÜRETİRKEN TASARRUF SAĞLIYOR

Yerel Yönetimler 2021-01-25 04:55:35

Konyaaltı Belediyesi, Biyokütle ve Güneş Enerjisinden Döngüsel Enerji Üretim Projesi ile hem kendi elektriğini üreterek tasarruf sağlıyor hem de ürettiği elektriğin fazlasını satarak gelir elde ediyor.

Üretirken tasarruf sağlıyor

Konyaaltı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı Biyokütle ve Güneş Enerjisinden Döngüsel Enerji Üretim Tesisi, bir yandan üretim sağlarken bir yandan da üretim fazlası elektrik enerjisini satıyor. Tesiste 2020 yılı içinde toplam 180.000 kWh elektrik ve 100 ton biyobriket üreten Konyaaltı Belediyesi, güneş enerjisinden üretmiş olduğu 180.000 kWh elektriğin 95.000 kWh’ını biyobriket üretim tesisinde harcarken, 85.000 kWh’ını da şebekeyi besleyerek hizmet binasındaki tüketiminden düştü.

Fazla enerji şebekeye verildi

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Türkiye’de sosyal belediyecilik alanında önemli projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, 2020 yılı içinde güneş panellerinin üretmiş olduğu elektrik enerjisini hizmet binasının tükettiği elektrik faturalarından düşerek 60 bin 917 lira 37 kuruşluk tasarruf sağladıklarını açıkladı. Bu projeyle hem yakacak üretiminde kullanılan enerjiyi üretip hem de tasarruf sağladıklarını dile getiren Başkan Semih Esen, ‘’Proje, Türkiye’de ilk olma özelliğini taşıyor. Ürettiğimiz elektriği yakacak üretimimizdeki makinelerimizde ve şantiyemizde bulunan birçok tüketimde kullanıyoruz. Ürettiğimiz yakacakları hemşerilerimize ücretsiz olarak dağıtıyoruz. Üretime verdiğimiz önem ve destek her koşulda devam edecek” dedi.