BEYKOZ TARIMDA ATAĞA GEÇTİ

Yerel Yönetimler 2020-09-21 19:46:58

İstanbul'un doğal meyve ve sebze bahçesi Beykoz çiftçiye yönelik doğru politikalarla tarımda atağa geçti. Çiftçilerin alım garantili "Adil Sözleşmeli Tarım Projesi'yle desteklendiği ilçede verim arttı, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)'ye kayıtlı çiftçi sayısında yüzde 300 rekor artış yaşandı.

Beykoz tarımda atağa geçti

Osmanlıdan bu yana verimli arazileriyle kent tarımında stratejik öneme sahip Beykoz, şehre yakın konumu, markalı ürünleri ve pazar avantajlarıyla tarihte olduğu gibi bugün de girişimcilere göz kırpıyor.

Tarım Çalıştayı yapıldı

Beykoz Belediyesi’nin ilçede tarımı destekleyen doğru tarım politikalarıyla çiftçinin yüzü gülerken karpuzdan kiraza, elmadan fasulyeye “Beykoz Markalı” ürünler de günden güne değer kazanıyor. Yerel markalı tarım ürünleriyle ekonomik kalkınmaya öncülük etmeyi amaçlayan Beykoz Belediyesi, ilk olarak ilçenin mevcut tarım potansiyelinin çiftçiler, bilim adamları ve sektör temsilcileriyle gözler önüne serildiği Buluşmanın kazanımlarını kalıcı hale getirmek, çiftçilere ve girişimcilere rehberlik etmek üzere bir de kitap hazırlandı.

Kayıtlı çiftçiler arttı

Beykoz’un tarım potansiyelini bilimsel temelle ortaya koyan çalıştayın ardından ilçede yoğun bir saha tarama çalışması da yürütüldü. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleriyle birlikte çiftçilerin ayağına giden Beykoz Belediyesi, üreticileri Çiftçi Kayıt Sistemi’ne teşvik etti.

Saha çalışmaları neticesinde 2020 yılında 87 çiftçi daha, üretim, tarım hibeleri ve pazarlamada çiftçilere avantajlar sağlayan ÇKS belgesini aldı ve ilçedeki toplam kayıtlı çiftçi sayısı son bir yılda yüzde 300 artışla 128’e ulaştı.

Sözleşmeli Tarımla yüzler güldü

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ülke genelinde tarımsal kalkınma için geliştirdiği alım garantili sözleşmeli üreticilik modeli de İstanbul’da ilk olarak Beykoz’da uygulandı. Beykoz Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan “Adil Sözleşmeli Tarım Projesi” kapsamında 22 çiftçi yaklaşık 200 bin m2 arazi üzerinde alım garantili tarım yapmaya başladı. Alım sözleşmesi karpuzdan kiraza, mantardan domatese geniş bir yelpazede yıl boyu tarımı yapılan ve pazar talebi olan 11 farklı ürüne verildi.

Çiftçilere sağlanan 250 bin domates ve karpuz fidesi desteğinden yararlanan bazı üreticiler ise yeniden tarlaya döndü. Sözleşmeli tarımla çiftçilerin alın teri tarlada değer kazanırken, tüketiciler kaliteli ve sağlıklı ürünlere kavuştu.