Virüsten sonraki dünya nasıl olacak?

Cihad Doğan 21 Mar 2020

Devletimiz, iradesini ve idaresini kullanarak salgının yayılmasını engellemek ve yok etmek için farklı alanları da içerisine alan çok paydaşlı bir yönetim anlayışı ile çalışmalarını sürdürüyor.

Bütün bu çalışmaların yanında aynı zamanda da salgın hastalığın dünya genelinde nihayete ermesinin ardında bizleri bekleyen yenidünya düzenine de hazırlanılması konusunda da çalışmalar başlatılmalı.

Bütün dünyanın sahip olduğu ortak payda ve temennilerin merkezi, virüsün bitirilmesi üzerinedir. Yapılan söylemlerin genelinde virüs bize beden temizliğini öğretti deniliyor. Bu söylem sığ bir düşüncenin ürünüdür. Esas olan derinlere ulaşmak ve derinlerden geleceği ortaya çıkartmaktır. Geleceği önceden görebilmek ya da en azından tahmin edebilmek, her birey, her toplum ve her devlet için önem arz eder. O halde gelecekte yaşanacak/ yaşanabilecek durumlar ne(ler) olacak?

Dijitalleşme, hayatın merkezinde olacak ve dünya o merkezden yönetilecek ve yaşanacak.

Ev ofisleri oluşacak. Çocuk odası, yatak odası olarak adlandırılan odaların yerine ya da yanına çalışma odaları eklenecek.

Vize başvurularında tam teşekküllü hastanelerden sağlık raporları istenilecek.

Belirli bir süre, ülke girişlerinde sağlık kontrolleri yapılacak.

Vizesiz ve pasaportsuz gidilen ülkeler tekrar gözden geçirilecek. Eklemeler ve çıkartmalar yapılacak.

Nakit para kullanımı sona erecek. Temassız kartlar ve QR yöntemi ile yapılan ödemeler artacak. Para yerine geçecek ödeme sistemleri sayısı artacak.

Sosyal medya, özellikle Whatsapp yeni ticaret merkezi olup, plazaların yerini alacak.

Açık gıdalara olan talep azalacak ve paketlenmiş gıdalara rağbet daha da artacak.

Gıda etiketi okuma eğitimleri bolca verilecek, seçici bir tüketici profili oluşturulacak.

El değmeden üretim anlayışı yaygınlaşacak. Depo robotlarının kullanım alanı artacak.

Üretilen ürünlerin üzerinde “İnsan sağlığına olumsuz bir etkisi yoktur.” Anlamına sahip olan yeni bir etiket yapıştırılacak. Ve bu etiketi almak için yeni kuruluşlar kurulacaktır.

Ürünler ülkelere girerken, ürünlere virüs taramaları yapılacak. 

Bireyin yalnızlaşması artarak devam edecek ve belirli bir aşamadan sonra yalnızlıktan sıkılan insanlar yeni sosyalleşme araçları bulacak. Bulamayanlar psikiyatristlere ve psikologlara akın edecekler. Yalnız bireylerin topluma tekrar kazandırılması için bolca etkinlikler düzenlenecek.

Reel dünyadan kopmalar meydana gelecek ve sanal toplulukların sayısı artacak.

Mobil sağlık uygulamaların sayısı artacak. Ülkeler vatandaşlarının sağlık karnelerini detaylı olarak çıkartıp, büyük bir veri havuzu oluşturacak.

Listeyi arttırabilirim. Bunlar komple teorileri değil. Antensiz telefon olur mu dememiş miydik?