Ülkemizdeki milyonerler

Hakan Dikmen 21 Eki 2020

Gazetelerde son günlerde haberlerde hep "ekonomi şöyle kötü, böyle kusurlu hamleler yok dolar aldı başını gidiyor" başlıklarını görüyoruz. Fakat dün önüme gelen bir haber ile biraz bu konuya farklı baktım. Haber şöyle idi: "Türkiye'de hesabı bulunan milyonerlerin hem sayısı hem mevduatı arttı." Geçtiğimiz günlerde yazdığım "Dünya Kaç Para" yazısı oldukça ilginizi çekmişti. Bu hafta da bakalım bizim kaç milyonerimiz var?

Hesabında 1 milyon lira veya üzeri parası olan mudi sayısı 8 ayda 69 bin 13 artarken, milyonerlerin toplam mevduatı 1 trilyon 850 milyar 99 milyon liraya ulaşmış. Bu tabii bir bakıma sevindirici haber de bence döviz kurundaki bu dengesiz iniş çıkış ile sayı artıyor. Yüzelli bin Euronuz olsa geçtiğimiz 3 ay içinde normal vatandaşken bir bakmışsınız milyonerler kulübündesiniz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlenen bilgilere göre, yurt içinde ve dışında yerleşik milyonerlerin toplam sayısı ağustos sonu itibarıyla 294 bin 454 oldu. Geçen yılın sonunda 225 bin 441 olan milyoner sayısı, 8 ayda 69 bin 13 kişi arttı. Ah bu kişilerin arasında biz de olsaydık. "Damdaki Kemancı" müzikalini bilirsiniz. Çok da güzel bir melodisi var. Sözlerinin çevirisi de "Ah bir zengin olsam, daba dida dibi dibi da" diye söylenir. Müziklerini Jerry Bock'un bestelediği, şarkı sözlerini Sheldon Harnick'in yazdığı, konusu 1905 yılında Çarlık Rusyası'nda geçen ve ilk kez 1964 yılında Broadway'de sergilenen müzikal sahne eseridir "Damdaki Kemancı". Gelelim biz yine milyonerlerimize. Milyonerlerin toplam mevduatı da ağustos sonu itibarıyla 1 trilyon 850 milyar 99 milyon liraya ulaşmış. Böylece milyoner başına düşen ortalama mevduat, 6 milyon 283 bin lira olarak belirlenmiş. Geçen yıla göre artmış. Yılın sonunda 1 trilyon 391 milyar 599 milyon lira seviyesinde bulunan milyonerlerin toplam mevduatı, 8 aylık dönemde 458 milyar 500 milyon lira artış kaydetti. Böylece bu yıl, Yurt içi yerleşik milyonerlere 60 binin üzerinde kişi eklenmiş oldu.

Ama Türk Lirasında artış gösteren zenginlerimiz Dolar milyoneri oma yolunda biraz değer kaybettiler. Bu alemdeki Türklerin sayısı 24 bin azaldı, ultra zengin Türklerin sayısı 230 kişi birden düştü. Bu sayıların düşmesinde biraz önce yazdığım gibi Türk lirasının Amerikan doları karşısında değer kaybetmesinin etkisi büyük. İsviçre bankası Credit Suisse’nin küresel servet araştırmasına göre Türk lirası bu dönemde yüzde 21 değer kaybetti. Dolar milyonerlerimizin de değer kaybetmesi normal.  Yapılan Araştırmaya göre dünyada 1 milyon Amerikan dolarından fazla serveti olan 46,8 milyon kişi yaşıyor. ABD’de de bu yıl  milyonerler listesine 675 bin yeni kişi katılmış. 

Diğer ülkelerde dolar milyonerlerinin sayısı ne diye soracak olursanız, Japonya 187 bin, Çin 158 bin, Almanya 65 bin, Hollanda 43 bin, Brezilya 42 bin, Hindistan 34 bin, İspanya 33 bin, Kanada 30 bin ve İsviçre 19 bin. Hani kötü giden ekonomi vardı. Hani pandemi nedeniyle ekonomi yerle bir olmuştu. Bu durum birilerini zengin ederken birilerini de iflasa sürüklüyor. Hepimiz biliyor görüyoruz, dükkanlar kapanıyor. Büyük para kayıpları oluyor. Ama yine de Milyonerlerin sayısının en fazla azaldığı 3. ülke Türkiye.

Bir çok ülkede ise milyoner sayısı döviz kurlarının etkisiyle azaldı. Dolar milyonerlerin sayısı Avustralya’da 124 bin, İngiltere’de 27 bin ve Türkiye’de ise 24 bin azaldı. Türkiye milyonerlerin sayısının en fazla azaldığı 3. ülke oldu. Diğer ülkelerdeki azalma sayısı şöyle: İtalya 19 bin, Suudi Arabistan 19 bin, Fransa 11 bin ve Yunanistan 7 bin.

Ultra zengin Türk sayısı 230 azaldı

Ultra Yüksek Net Varlıklı olarak tabir edilen kişilerin sayısı Türkiye’de 230 kişi azaldı. Bu sayı ABD’de 4 bin 200, Brezilya’da 860 ve Rusya’da 400 artış gösterdi. En yüksek düşüş 280 ile Avustralya ve 270 ile İtalya’da olurken Türkiye 230 ile üçüncü sırada yer aldı. Deloitte yaptığı araştırmaya göre, Türkiye’de dolar zengini 2020’de 601 bine çıkacak. Dolar milyoneri Türkler, 2020 yılında toplam 1.34 trilyon dolar servete kavuşacak. İnşallah bu para Türk ekonomisinin refahı için kullanılır.