Türk sinemasına destek

Hakan Dikmen 13 Oca 2020

2019 yılı bitince her sektörde karneler ortaya çıkıyor. Şapkalar öne konup 2020 planları yapılıyor. Dün Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama ile ülkemizde geçen yıl sinema sektörü için ayrılan parayı ve Türk Filmlerinin performansını öğrenmiş olduk.

Geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı, animasyon, belgesel ve kısa filmler ile senaryo ve diyalog yazım türlerinde 141 projeye 5 milyon 526 bin lira destek sağlamış. bu durum da Türk filmlerinin Yabancı filmlerden daha çok izlenmesinin nedenlerden biri olmuş. 

Sinema Destekleme Kurulunca;

11 Animasyon Film Yapım Projesinin          270.000 TL,

57 Belgesel Yapım Projesinin                    4.284.000 TL,

51 Kısa Film Yapım Projesinin                     737.000 TL,

22  Senaryo ve Diyalog Yazım Projesinin 235.000 TL ile desteklenmesi sağlanmış. 141 projenin toplamına 5.526.000 TL verilmiş.

Türk sinemasında yerli filmlerin izleyici sayısı yabancı filmleri geride bıraktığı 2019 yılında yerli film izleyici sayısı 33,6 milyon, yabancı film izleyici sayısı da 25,9 milyon olmuş.

Hatırlarsınız Sinema salonu işletmecileri ile Türk Film yapımcıları arasında 2019 yılında yaşanan anlaşmazlık sonrası yapımcıların filmlerini vizyona sokmaması nedeniyle seyirci sayısında düşüş yaşanmıştı. İmdat yakarışına yetişen Bakanlık yeni sinema kanunu ile sektörün hızlı bir yükseliş ivmesi yakalamasına imkan sağlamış oldu. 

Türk sineması 2019’da 980 milyon liralık gişe hasılatı ile bugüne kadar ki en yüksek değerini yakalarken, izleyici sayısı da toplamda 59,5 milyon oldu. 

Yılın Son Çeyreğinde Seyirci Rekoru

Kültür ve Turizm Bakanlığınca hazırlanan yeni sinema kanunu ile getirilen düzenlemelerle yapımcı ve salon işletmecileri arasındaki anlaşmazlıklar giderildi. Bakanlığın uygulamaya koyduğu ‘Sinema Bilet Takip Sistemi’ ile sektördeki şeffaflık problemi de ortadan kalktı. Şu sıralarda sektörde pek olumlu olumsuz ses çıkmıyor. 

Beyaz perdedeki bu sorunların çözümü ile birlikte sinema filmleri vizyondaki yerlerini aldı, sinema salonları da izleyicilerine kavuşmuş oldu.  Bakanlık düzenlemelerinin hayata geçirilmesi ve yerli filmlerin tekrar beyaz perde ile buluşması sonrasında, Ekim-Aralık 2019 döneminde tüm zamanların en yüksek seyirci sayısına ulaşıldı. Seyirci sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 arttı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre 2019 yılında 147 yerli film ve 260 yabancı film vizyona girerken toplam vizyona giren film sayısı ise 407 oldu. Ama bu filmlerin çoğuna yazdığım fondan ne kadar para aktarıldı sorusu muamma. 

Yerli film izlenme oranında Avrupa’da 8 yıldır birinciliği bırakmayan Türkiye, 2019 yılında yüzde 55 izlenme oranı ile Avrupa'daki yerini yine korudu. Yerli filmler arasında yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı ve baş rolünde Aras Bulut İynemli’nin yer aldığı “7. Koğuştaki Mucize” 5,3 milyon kişi tarafından izlenerek 2019 yılının en çok izlenen filmi oldu.  Yerli animasyon filmi olan “Kral Şakir Korsanlar Diyarı” ise 2,1 milyon izleyiciye ulaştı. 2019 yılında en çok izlenen 10 filmin ise 6’sını yerli filmler oluşturdu.

Sinema sahnelerinin en çok izleyici ağırladığı filmler 2019 yılında sırasıyla; “7. Koğuştaki Mucize”, “Recep İvedik 6”, “Organize İşler Sazan Sarmalı”, “Avengers: Endgame”, “Kral Şakir Korsanlar Diyarı”, “Joker”, “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu”, “Mucize 2 Aşk”, “Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw” ile “Karlar Ülkesi II” oldu.

Bir diğer konu da son yıllarda Animasyon Filmlerden Büyük Başarı kazanması. Türk sinemasında animasyon filmlerin toplam izleyici sayısı 8,7 milyona, toplam seyirci içindeki payı ise yüzde 12,4’e ulaştı.  “Kral Şakir Korsanlar Diyarı” ve “Karlar Ülkesi II” en çok izlenen 10 film arasında yer alırken, 27 Aralık’ta vizyona giren “Rafadan Tayfa: Göbeklitepe” filmi ilk haftasında 950 bini aşan seyirci tarafından izlenerek senenin en iyi açılışını yapan animasyon filmi oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının hayata geçirdiği “Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın” projesi kapsamında ise, 2019 yılında ülke genelinde 1 milyon öğrenci sinema ile tanıştı.  İşte bu çabalar ve Üniversitelerimizden yetişen yetenekli gençlerin bu sektörü sevmelerinden dolayı inanıyorum ki bu yıl da Türk sineması hak ettiği değeri bulacak ve yerini koruyacaktır. 

Bu arada Tiyatroya giden seyirci sayısı da hiç azımsanacak gibi değil. Kültürlü sanata düşkün bir ülke diliyorum.