Sürpriz yok beklenen sınırdayız

Korona virüsünde günlük hayata geçiş dönemi başladı. Virüsün bittiğini düşünen vatandaşlarımız ne mesafe kuralına uydular nede maske kullanma kuralına uydular.

Maske kullanmayı aksesuar zanneden, çenesinin altında ya da bir tarafı açık şekilde dolaşan insanlarımız elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyorlar. Sokaklarda caddelerde kalabalığa aldırış etmeden sırt sırta verebiliyorlar. Bir minibüse 35 kişiyi bindiren zihniyet olduğu müddetçe pandemi süreci uzayıp gidecektir. Alışveriş merkezleri, çarşı pazarlardan bahsetmeye gerek yoktur herhalde…

İkinci dalga pandemi süreci dünyada başlamış durumda, Çin’in wuhan kentinde bitti derken Pazar denetmelerinde ortaya çıkan manzara karşısında onca ölümlerin ardından bir ders çıkarmadığını görüyorum. Şişlere dizilmiş ızgara fareden tutunda yedi yüz tane hazırda yemek için tutulan son anda kurtarılan kedilerin manzarası insanın kanını dondurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)  Çin'in başkenti Pekin'de 50 gün sonra yeni tip corona virüs (covid-19) vakaları tespit edildiğini belirtti, "Salgının kaynağı ve kapsamı araştırılıyor."  Nasıl çıktığı konusunda birçok efsane oluşturuldu. Yarasa çorbasından tutunda laboratuvar da üretildiğinden bahsedildi.  Afrika, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu'da Kovid-19 vakalarının arttığına dikkati çeken Dünya Sağlık Örgütü, salgını kontrol altına almış ülkelerin dahi ikinci bir dalga için uyanık olması için bizleri uyardı. Ülkemizde de vaka sayısında artış olmasından dolayı endişe duyuluyor. İkinci dalganın başlamaması için hükümetin gevşetmeden çok sıkı denetimlere devam etmesi gerekiyor. Mutasyona uğradığından bahsedilen virüsün daha yıkıcı olmasından endişe ediliyor. Tekrar başa dönmek karantina altında olmak ölümler, vaka sayısının artmaması için kurallara riayet etmemiz gerekiyor. 

Corona virüsünden dolayı hastanede yaşanan hayat hikâyeleri yürek burkuyor. Sevdiğimiz insanı 20 gün içerisinde gözlerimizin önünde yavaş yavaş kaybedebiliriz. Mayıs ayı içinde hayatını kaybeden Genel Cerrahi Uzmanımız Dr. Salih Cenap Çevli’nin ardında, ölümünden yarım saat önce eşiyle yaptığı görüntülü görüşme sırasında çekilen son fotoğrafı ve mutlu anları geride kaldı. Ne yazık ki 27 Mayıs’ta yaşamını yitirdi. 

Arkadaşlar maskesi çenesi altında gezenlere müthiş öfkeleniyorum. Bu işin şakası yok, sevdiğiniz birini nefes almak için çırpınırken görmek çok çok acı.  Gereksiz yere dışarı çıkmayın, maskesiz dolaşmayın,  sandığımız gibi değil. Bu virüse kendinizi öldürtmeyin. Bakan Fahrettin Koca'nın da Twitter'da paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre; bugün 41 bin 316 test yapıldı, Bin 214 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 23 hasta vefat etti, Bin 494 kişi iyileşti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 769, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 310, toplam iyileşen hasta sayısı ise 157 bin 516 oldu. Bakan Koca’nın dediği gibi  "Son günlerde vaka sayısında ve yoğun bakıma alınan hasta sayısındaki değişmelerin, bu dalgalanmaların yansımasıdır. Sürpriz yok. Beklenen sınırdayız. Bu sınırı aşmamak sizin elinizde, zorunlu olmadıkça kalabalığa karışmayan büyüklerimizin elinde. Sahilde el ele tutuşmayan gençlerimizin elinde, maskesiz dışarı çıkmayan, mesafeyi korumak için elinden gelen bütün gayreti gösteren beyefendilerin, hanımefendilerin elinde."