Ölümümün ardından sosyal medya hesaplarım ne olacak?

Cihad Doğan 11 Oca 2020

Bu soru daha önce aklınıza geldi mi bilmiyorum ancak kabul edersiniz ki bazı şeylerin tedbirlerini hayattayken almak gerekir. Sosyal medya hesaplarımız da bunlardan biri. Ben ölmüşüm ne yaparlarsa yapsınlar, demeyin! Zira sosyal medya hesaplarımız ve cep telefonumuz bizim en önemli mahremlerimizi içerisinde barındırıyor. O yüzden bir vasiyet niteliğinde olacağından bu durumu mutlaka dikkate almalıyız.

Elbette ki farklı türden sosyal medya hesaplarını kullanıyoruz. Her biri için ayrı ayrı açıklama yapmak biraz uzun olacağından “We Are Social Turkey 2019” raporunda yer alan ve Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya ağlarını olan (sırasıyla); Youtube, İnstagram, Whatsapp, Facebook ve Twitter ağalarının vefat sonrası akıbetini değerlendirelim.

Youtube

Youtube kullanıcıları Gmail hesapları ile sisteme giriş yaptıkları için vefat sonrası hesap akıbetleri Google üzerinden gerçekleşmektedir. Bu noktada Google, gmail hareketliliklerine göre kişinin hesabı aktif olarak kullanıp kullanmadığını gözlemliyor. Hesapta bir hareketlilik olmadığında, hesaba teyit amaçlı bir e-mail gönderiyor. Başka bir yol ise, yine birinci dereceden yakınların kişinin öldüğünü belgeleri ile birlikte Google iletmesidir. İletilen belgeler ile mail hesabını kapatma, kullanıcı hesabındaki para için istek gönderme ve kullanıcı hesabındaki verileri alma işlemleri yapılmaktadır (Kaynak: https://support.google.com/accounts/troubleshooter....

Instagram

Hesabın anıtlaştırma durumu da Facebook gibi Instagram’da da yapılmaktadır. Vefatınızın ardından birinci dereceden olduğunu ispat eden yakınınız ölüm belgesi ya da öldüğünüze dair bir belge niteliği taşıyan ölümünüzün ifade edildiği gazete kupürü, varis belgesi gibi belgelerin Instagram’a bildirilmesi ile hesap anıtlaştırılmaktadır. Aynı şekilde yakınlarınız hesabınızın tamamen silinmesini de talep edebilirler (Kaynak: https://www.facebook.com/help/instagram/2317646603...

Whatsapp

Belki de en kolay yöntemi kullanan sosyal ağdır. Yapılması gerekenler hesap ayarlarından kişinin hesabının silinmesidir. Böylelikle Whatsapp kanalı ile yapılan bir çok işlem tamamen whatsapp tarafından kaldırılacaktır (Kaynak: https://faq.whatsapp.com/tr/android/21119703).

Facebook

Facebook bu durumda iki alternatif sunuyor. Bunlardan ilki ölmeden önce kendinize bir “hesap varisi” tayin ediyorsunuz. Hesap varisi, vefatınızı bildirdikten sonra Facebook hesabınızı anıtlaştırıyor. Hesap varisi arkadaşlık isteklerinizi kabul ediyor, saygı amaçlı gönderilerde bulunabiliyor, bu gönderileri kimin ya da kimlerin görmesine karar veriyor ancak bunları yaparken mesajlarınızı okuyamıyor, yeni arkadaşlık istekleri gönderemiyor. Diğer durum ise vefattan önce “hesabımı kalıcı olarak silme” seçeneğini işaretlemeniz. Böylelikle vefatınız bir yakınınız tarafından “ölüm raporu” ile Facebook’a bildirmesi ile aktif oluyor. Bu durumda bu zamana kadar Facebook üzerinden yaptığınız yorumlar, paylaştığınız fotoğraflar, gönderdiğiniz ve aldığınız mesajlar hemen silinmektedir (Kaynak: https://www.facebook.com/help/memorialized).

Twitter

Diğer sosyal ağlar ile aynı yöntemi kullanan Twitter, birinci dereden yakınlarınız tarafından vefatınızı kanıtlayan resmi belgeleri Twitter’a e-posta kanalı ile göndermeniz halinde hesabınız kalıcı olarak silinecektir (Kaynak: https://help.twitter.com/tr).

Elbette ki bunlar popüler sosyal medya hesaplarının takip ettiği yollar. Ancak dijital bir çağda yaşadığımız ve interneti aktif olarak kullandığımız bu dönemde bilgilerimizi ve verilerimizi korumayı da düşünmeliyiz. Anması, konuşması zor ama bilinmesi de gerekmiyor değil.