Dolar $
28.98
%0.16 0.04
Euro €
31.21
%-0.25 -0.08
Sterlin £
36.39
%-0.32 -0.11
Çeyrek Altın
3060.84
%-1.1 -33.74
SON DAKİKA

İstanbul'da neler oluyor?

İstanbul'un sanat hayatı son derece hareketli bugünlerde. Tophane-i Amire'de Beymen'in 50. Yılı nedeniyle düzenlenen "Golden Opulence" , Zülfaris Sinagogu'ndaki "What is Gender" sergileri, "Marka 2023 Konferansı" ve AKM'deki "Yüzünde Yüzler" oyunu benin radarımdaydı geçen haftalarda.

Devlet Tiyatroları,100. yılını kutladığımız Cumhuriyet'imizi Atatürk Kültür Merkezi, Tiyatro Salonunda özel bir gösterim ile kutladı : Yüzünde Yüzler. "Vatan bağrına düşman dayasın hançerini, bulunur elbet kurtaracak bahtı kara maderini" düsturuyla bizi millet yapan, özgürce yaşadığımız bir ülkeye kavuşturan tüm adsız kahramanlara selam, sevgi ve bir saygı duruşu niteliğinde bu oyun adeta işitsel ve görsel bir şölendi. İzlerken tüylerimiz diken diken oldu. 

Yönetmenliğini Zafer Kayaokay’ın üstlendiği oyunun dekor tasarımını Hakan Dündar, müziklerini ise Can Atilla yapmıştı. Oyun boyunca Metin Belgin’den Yeşim Gül’e, Hakan Güneri’den Mahlika Balkan’a Devlet Tiyatroları’nın farklı yaş gruplarından oyuncuları sahnede izlemek büyük keyifti. Tabii oyunun         en büyük yükünü sahnede adeta gövde gösterisi yapan genç oyuncular üstlenmişti. Genç oyuncuları izlemek yarınlar için apayrı bir umut oldu. Bu oyunun kısa sürede hazırlanmasına destek veren Sayın Tamer Karadağlı’ya da ayrıca teşekkürler.Yeni görevinde başarılar dilerken, Devlet Tiyatroları’nda da birçok yeniliğe imza atacağına inanıyorum.

“Kırmızı Çizgimiz Cumhuriyetimiz” 

2000 yılından beri aralıksız düzenlenen  “Marka Konferansı” varolduğu günden beri çıtasını her yıl biraz daha yukarıya çıkardı. Bu yıl “Kırmızı Çizgimiz Cumhuriyetimiz” konsepti ile düzenlenen Marka 2023 Konferansı Cumhuriyetimizin 100’üncü Yılında Türkiye’nin gelecek yüzyılını iş dünyası için şekillendiren çarpıcı fikirlerle karşımıza çıktı. Konferansın katılımcılarının her biri ilham veren konuşmalarıyla Türkiye’nin ufkunu açarken, Cumhuriyetimizin vizyonunu daha da boyutlandırdı.

Yıldız konuşmacılar

Başta Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olmak üzere Dücane Cündioğlu’na, Prof.Dr. Selçuk Şirin’den Priya Ahluwalia’ya, Celal Şengör’den Pelin Çelik’e, İlber Ortaylı’dan Norm Ender’e kendi alanlarının en iyileri olan isimler marka konferasının ağır toplarıydı. Her bir konuşma ve konuşmacı birbirinden kıymetliydi. Moderatörlük yapan Ayşe Arman’dan Şirin Sever’e        BJ Cunningham’a konferansta sahneye adeta yıldız yağdı. İki gün süren konfreransın kapanışı Norm Ender’in “Parla” marşı ile oldu. Tüm katılımcılar adeta tek yürek AKM’yi inletti. 

100. Yıl Konseri

Konferansın sonrasında AKM’nin büyük salonundaki Marka 2023 Senfoni Orkestrası ‘nın konseri ise Marka Konferansı’nı bambaşka bir boyuta taşıdı. 100.Yıl şerefine yapılan bu konserin bilet gelirlerinin tamamı depremden etkilenen çocukların eğitimini desteklemek için Yapı Kredi “Yarınlara Kartopu” projesi kapsamında Toplum Gönüllüleri Vakfı’na aktarıldı.

Mekan seçimiyle iz birakti

Cumhuriyetimizin 100. Yılına adanan MARKA 2023 İstanbul’un en ikonik binalarından bir tanesi olan Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenerek katılımcılara olağanüstü bir deneyim yaşattı. Marka Konferası’nı yıllardır başarıyla düzenleyen başta Ayşegül Yürekli Şengör olmak üzere tüm ekibini tebrik ederim.