Detay_TFinans

YURTDIŞINDA TÜRK ÜRÜNÜNÜ TANITACAĞIZ

GÜNDEM 2020-10-17 03:11:08

Ekonomist İlknur Ünal, "Yemeni üretimini yapıp sadece Türkiye geneli değil, yurt dışına bile satışımız olsa kültürümüzü tanıtma amacı ile çok iyi işlere imza atmış olacağız" diye konuştu

Yurtdışında Türk ürününü tanıtacağız

Neşe BERBER

AB Proje Danışmanı Ekonomist İlknur Ünal, “Bizim eğitimlerimize katılan Türkiye'de farklı üniversitelerden el sanatları, akademisyenler bu bölümde okumuş sanatçılarımız ve onlarla da bir yakınlık kurduk. Ne yapabiliriz? Dedik ki bir üretim kooperatifi kuralım öyle bir niyetle çıktık yola ve bu üretim kooperatifiyle ilgili kadın girişimcileri kooperatifi kuralım birbirimize destek verelim. Kadınlar ayakkabı üretimine el atsın. Hemde kültürel varlığımız olan yemeniyi yok olmaktan kurtaralım” dedi. “Vizyonumuz yurt dışındaki büyük moda merkezlerinde butik dükkânlarımızı kurmak ve ön planda ustalarımız, arka planda da bu satış butiklerimizle kültürel değerimizi sanatçılarımızla tasarım dünyasını bir araya getirmek” diyen Ünal, “Bunların üretimini yapıp sadece Türkiye geneli değil, yurt dışına bile satışımız olsa kültürümüzü tanıtma amacı ile çok iyi işlere imza atmış olacağız” diye konuştu.

-Kooperatif kurulduğunda amaç ne? İleriye dönük hedefiniz ne?

Şimdi bizim vizyonumuz olarak aslında şöyle bir biz hayal ediyoruz ve gerçekleşeceğine de inanıyoruz aslında, yurt dışındaki büyük moda merkezlerinde butik dükkânlarımızı kurmak ve dediğim o planda ön planda ustalarımız, arka planda da bu satışlarımızı tüm dünyaya tanıtmak bu kültürel değerimizi sanatçılarımızla tasarım dünyasını bir araya getirmek.

Bizim eğitimlerimize gelen bu proje içerisinde Türkiye'de farklı üniversitelerden el sanatları, akademisyenler bu bölümde okumuş sanatçılarımız geldiler ve onlarla da bir yakınlık kurduk. Ne yapabiliriz? Dedik ki bir üretim kooperatifi kuralım öyle bir niyetle çıktık yola ve bu üretim kooperatifiyle ilgili kadın girişimcileri kooperatifi kuralım birbirimize destek verelim, demokratik ve adaletli güzel bir üretimin yapıldığı yapının içerisinde olalım. Bu fikrimizi Kültür ve Turizm Bakanlığı bakan yardımcısı Özgül Özkan Yavuz hanımefendi ile de paylaştık, O da çok ılımlı yaklaştı ve destekledi. Bakan hanımefendi marka yaratmanın nasıl olabileceğini nasıl bir yol ile yürümemiz gerektiğini anlattı. Bakan hanıma çok teşekkür ediyoruz kadın istihdamına ve kaybolmakta olan sanatlara verdiği destekten dolayı.

Üretim kooperatifi kurmak üzere yola çıktık

-Gaziantep yemeni ve ayakkabısı ile ilgili projeniz nasıl başladı? Bir kadın girişimci olarak aklınıza nereden geldi?

Avrupa Birliği projeleri yazıyorum, hem de ulusal kaynaklardan alınabilecek hibelerle ilgili projelerle ilgileniyorum. Geçen yıl 2019 yılında İstanbul Anadolu Yakası'nda bulunan Gaziantepliler Derneği ile, Gaziantep'te yok olmaya yüz tutmuş sanatlardan biri sayılabilecek yemenicilik ile ilgili İstanbul'da yeni ustalar yetiştirmeyi hedefledik ve 2019 yılı boyunca bu projeyi yürüttüğümüz İçişleri Bakanlığı'ndan hibe desteği aldık. Gaziantep ile ilgili ne yapabilirim diye araştırdığımda karşıma çıkan bir zanaat oldu bu. Çünkü üç dört tane pir olmuş ustalarımız vardı bu konuda ve ben araştırmaya başladığımda yeni nesillere aktarılmadığını gördüm aslında, yeni ustalar yetiştirilemediğini fark ettim ve bu ustaların aslında kendilerinin bir kültürel değer olduğunu gördüm. Bu projenin içinde de İstanbul'da 16 yeni usta adayımız oldu.

girisim-i

Sayısını nasıl belirlediniz?

Biz yemeni ustalarını nasıl yetiştirilir diye düşündüğümüzde Gaziantep'te var ustalar  fakat biz İstanbul'da yetiştirmek istedik orada nasıl atölye kurarız diye araştırmalara başladık. Baktık ki bir atölye yok ve bu derneğin çapını çok aşan bir durum, o sırada karşımıza Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma ve Geliştirme Vakfı karşımıza çıktı ve onlara bizimle iş birliği yapar mısınız diye bir teklif götürdüğümüzde onlar da zaten geleneksel ayakkabı çalışması yapmak istiyorlarmış. Hangi ayakkabı ile ilgili çalışma yapalım derken karşılarına yemeni projemiz çıkmış oldu ve bizim hedeflerimiz birleşti.

Yeni ustalar yetiştirirken kaç usta ile çalıştınız? Yardım aldınız?

Bunu tasarlarken şöyle düşünmüştüm ben tamam Gaziantep'teki ustalar el verecek, yeni ustalar yetiştirecekler bizim hedefimiz 10 kişiydi, proje süresine göre buna bir tane ustanın ulaşması çok zor. Burada TASEV'in bize şöyle bir katkısı oldu; Küçükçekmece'de ayakkabıcılık meslek liseleri var oradaki bütün düzenekleri, atölyeleri ve usta öğreticileri var yani ayakkabı sektöründe yıllarca ustalık yapmış ayakkabı ustaları o meslek lisesinde eğitici olarak çalışıyorlar. Proje başladığında biz oradaki dört usta eğitici ile birlikte Gaziantep'e gittik, burada bir anlamda eğiticilerin eğitimini yapmış olduk o ustalar da yeni kişiler yetiştirmiş oldu. Bizim amacımız da kültür ve sanat alanında istihdam alanlarını birleştirmek.

Farklı bir kooperatif olacak

-Anadolu'yu çok gezdiğim için gördüğüm kadın kooperatifleri genellikle tarım ile alakalı. Kültür sanat alanında başka kadın kooperatifi var mı?

Benim bildiğim yok bir de bu yemenicilik alanı aslında erkeklerin olduğu bir alan benim Gaziantep'te gördüğüm bu. Bizim eğitimlerimizde hocalarımız yemenicilikte yapmış, oraya gelen geleneksel el sanatları arkadaşların çok değişik tasarımlar yaptığını görünce dediler ki; "ne kadar farklı yorumlar kattılar", TASEV'de usta öğreticilerimiz de dediler ki; "Biz size yemeni yapmayı öğrettik ama sizler de bize çok şey kattınız." Teşekkür ettiler. Bu açıdan da farklı bir kooperatif olacak. Kadın istihdamı önemli bir konu ayrıca desteklenmesi gereken bir konu bir de bu alanda çalışan kadın çok fazla yok. Bu kooperatifin bir farkı da bu olacak bu alanda da kadınların çalışabileceğini ve birçok farklı iş yapabileceğini görmüş olacağız.

Birbirimize destek veriyoruz

-Kurulum aşamasında neler yapılabilecek?

Kurulum aşamasında neler yapabiliriz, güçlü bir şekilde oluşturalım diye daha önceden kurulmuş ve başarılı gördüğümüz kadın girişimci üretim kooperatifleri ile görüşmelerimiz oldu. Bunlardan bir tanesinden ben bahsetmek istiyorum Bala’da Afşar Balam kadın üretim kooperatifi kadın girişim kooperatifleri bu grupta Bala’daki bir köyde üretilen mamulleri bir kooperatif çatısı altında üretiyorlar ve çok başarılı işler yapıyorlar. Onlardan da çok gönülden destek alıyoruz. Birbirimize destek veriyoruz, yani çıkacağım yoldaki nelere dikkat etmeliyiz aslında gönüllü bir danışmanlık yapıyoruz. Biz de elimizden gelen ne varsa onu yapıyoruz yapmaya çalışıyoruz. Kuracağımız üretim kooperatifi arkadaşlarla beraber bütün bilgilerimizi paylaşıyoruz, birbirimize neler katabiliriz hep bunları görüşüyoruz. Şu anda güzel bir yere doğru gidiyor çalışmamız.

Bunların üretimini yapıp sadece Türkiye geneli değil, yurt dışına bile satışımız olsa kültürümüzü tanıtma amacı ile çok iyi işlere imza atmış olacağız.

Dünya’da da bir trend var, tasarım ya da zanaat ile uğraşan işyerlerinde tasarımı ön planda gösterip yani ustalarımız nasıl o işi yapıyor onu gösterip satışı ile de aslında müşteriye onun nasıl oluştuğunu da göstermek yeni marka trendi bu. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Özgül Özkan Yavuz’un bize önerisiydi. Bizde bunu yapacağız. Atölye öne çıkacak.

Yurtdışında butik dükkan kuracağız

-Kooperatif kurulduğunda amaç ne? İleriye dönük hedefiniz ne?

Şimdi bizim vizyonumuz olarak aslında şöyle bir biz hayal ediyoruz ve gerçekleşeceğine de inanıyoruz aslında, yurt dışındaki büyük moda merkezlerinde butik dükkânlarımızı kurmak ve dediğim o planda ön planda ustalarımız, arka planda da bu satışlarımızı tüm dünyaya tanıtmak bu kültürel değerimizi sanatçılarımızla tasarım dünyasını bir araya getirmek.

Bizim eğitimlerimize gelen bu proje içerisinde Türkiye'de farklı üniversitelerden el sanatları, akademisyenler bu bölümde okumuş sanatçılarımız geldiler ve onlarla da bir yakınlık kurduk. Ne yapabiliriz? Bu öğrendiklerimiz boşuna gitmesin diye düşünürken dedik ki bir üretim kooperatifi kuralım öyle bir niyetle çıktık yola ve bu üretim kooperatifiyle ilgili kadın girişimcileri kooperatifi kuralım birbirimize destek verelim, demokratik ve adaletli güzel bir üretimin yapıldığı yapının içerisinde olalım. Bu fikrimizi Kültür ve Turizm Bakanlığı bakan yardımcısı Özgül Özkan Yavuz hanımefendi ile de paylaştık, O da çok ılımlı yaklaştı ve destekledi. Bakan hanımefendi marka yaratmanın nasıl olabileceğini nasıl bir yol ile yürümemiz gerektiğini anlattı. Bakan hanıma çok teşekkür ediyoruz kadın istihdamına ve kaybolmakta olan sanatlara verdiği destekten dolayı.