TCMB REPO İHALESİ AÇMADI

Bankacılık 2020-08-11 11:55:41

Merkez Bankası (TCMB) miktar yöntemiyle repo ihalesi açmadı ve sıkılaştırma adımlarına devam etti.

TCMB repo ihalesi açmadı

TCMB miktar yöntemi ile haftalık vadede repo ihalesi açmaması politika faizi olan %8.25'ten fonlama sağmamaması ve bankaları %9.75 seviyesindeki faiz koridorunun üst bandından yöneltmesi anlamına geliyor.

Ek sıkılaştırma adımlarına devam eden TCMB'nin piyasaya sağladığı ortalama fonlama maliyeti 16 Temmuz'da politika faizinin 90 baz puan altına yani %7.34'e kadar gerilemişti. TCMB son adımlarıyla fonlama maliyetini dün itibarıyla %8.32'ye yükseltti.

TCMB ayrıca geçen hafta yarıya indirdiği Piyasa Yapıcı bankalara tanıdığı açık pıyasa işlemleri çerçevesınde tanınan likidite imkân limitleri yarın itibarıyla sıfırladığını da bugün açıkladı.

Bankacılar ilgili adım ile birlikte bankanın politika faizin altında olan ve ayrıca %7.25 ile en ucuz vadeli fonlama imkanlarından birinin daha ortadan kalkacağını, fonlama maliyetinin de böylece politika faizinden daha yukarı daha hızlı taşınacağını belirttiler.

Bankalarası piyasada ise gecelik faizler %9.75 ile sıkılaştırmayı fiyatlamış durumda. Piyasalar likidite adımlarının en az bu hafta ortalama maliyet üst banda yaklaşana kadar sürmesini bekliyorlar.

Daha sonra ise piyasalar TCMB'nin ilgili adımları %11.25 ile koridordaki en üst fonlama olan GLP ile devam edip ettirmeyeceğini ve bu sıkılaştırmaları Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizine yansıtıp yansıtmayacağını takip edecekler.