SON 6 HAFTANIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNDE

Döviz 2021-02-23 09:20:15

Dolar kayıplarını artırırak neredeyse son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Son 6 haftanın en düşük seviyesinde

Yatırımcılar gözünü ABD Merkez Bankası (Fed) Jerome Powell'ın piyasaların artan enflasyon beklentilerine nasıl yanıt vereceğine çevrilmiş durumdayken emtia ile ilişkili para birimleri birkaç yılın en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

Petrolden bakıra, keresteden süt tozuna kadar artan ürün fiyatları Kanada, Avustralya ve Yeni Zellanda dolarları gibi para birimlerini üç yılın en yüksek seviyesine yükseltti. 

Ancak değer kazançları ile tüm dünyada enflasyon beklentisi oluşurken uzun vadeli tahvillerde satışlar yaşandı.

Yatırımcılar TSİ 1800'de ABD Kongresi'nde konuşacak Powell'ın faiz oranlarını artırmadan yüksek enflasyonu tolere edebileceğine yönelik yeniden güvence vermesini bekliyor. Yatırımcılar bu hamlenin tahvil piyasasını sakinleştirebileceğini ancak nihayetinde dolar üzerinde baskı oluşturacağını söylüyorlar.

Asya piyasalarında işlem hacmi Tokya borsalarının kapalı olmasıyla birlikte zayıf durumda. ABD'de faiz oranlarının yakın zamanda yükselmeyeceğine duyulan güvenin tazelenmesi ticarete dayalı ekonomilerin para birimlerinin dolar karşısında yükselmesinin önünü açıyor. 

Veriler yatırımcıların geçtiğimiz yılın Mart ayından beri gerilemekte olan doların koronavirüs salgının etkilerinden toparlanmaya devam ederken değer kaybını sürdüreceği şeklinde pozisyon aldığını gösteriyor.

Dolar endeksi 89.941 seviyesine gerilerken Ocak ayının ortasından beri en düşük seviyeyi gördü. Avustralya doları kısa süreliğine de olsa 2018 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyeyi gördükten sonra 0.7934 seviyesinden işlem görüyor. Yeni Zellanda doları 0.7320 dolar seviyesinde yatay seyrediyor. Kanada doları dün gördüğü yaklaşık son üç yılın en yüksek seviyesinin biraz altında.

Euro dolar karşısında sınırlı bir artışla 1.2167 dolar seviyesine yükselirken önemli bir seviye olan 1.2220'yi yeniden test etmeye hazırlanıyor.

Sterlin yılın başından beri yaklaşık %3 artış kaydederken 1.40 dolar seviyesinin biraz üzerinde 1.4072 dolardan işlem görüyor.

Japon yeni 2021 yılında en kötü performans gösteren büyük para birimi olurken 105.02 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Bitcoinde dün en düşük en yüksek fiyat arasındaki fark 10,000 dolar gibi geniş bir banda işaret ederken en düşük 47,400 dolar seviyesi görüldü ancak 50,000 dolar altında destek de buldu.

Screenshot 2021-02-23 at 09.21.32