BrisaSol

SINIRLAR HAZİRAN'DA AÇILABİLİR

GÜNDEM aramba 20 Mays 2020 13:30

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Yunan mevkidaşı Haris Theoharis bir telefon görüşmesi gerçekleştirirken; iki bakanın Haziran ayı içerisinde sınırların açabileceğini, ayrıca Ege Denizi için ortak bir tanıtım kampanyasının yapılabileceğini dile getirdiği belirtildi.

Sınırlar Haziran'da açılabilir

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Sağlıklı Turizm Sertifikasyon" uygulamasının ardından Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen 70 ülkeye Dışişleri Bakanlığı ile birlikte niyet mektupları gönderildiği belirtilerek, bu kapsamda yakın temaslara başlayan Bakan Ersoy'un da Yunan mevkidaşı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ifade edildi.

Açıklamada, "İki ülkede de vaka sayılarının hızla düzeldiğinin ve Haziran ayı içerisinde kara, deniz ve hava hudut kapılarının açılabileceğinin altının çizildiği telefon görüşmesinde her iki bakan da Ege Denizi için ortak bir tanıtım kampanyasının yapılabileceğini dile getirdi" denildi.

Ersoy'un geçen hafta da Almanya ve Romanya turizm pazarı için telefon görüşmesi yaptığı belirtilen açıklamada, Romanya Ekonomi Bakanı Virgil Daniel Popescu'nun Türkiye’nin sınır kapılarını açmasını beklediklerini söylediği; Ersoy'un da iki tarafın da istemesi hâlinde Haziran itibarıyla mutabakat sağlayarak hava trafiğini başlatabileceklerini söylediği ifade edildi.

Açıklamada, "Almanya Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Thomas Bareiss ile yapılan görüşmede Almanya'nın çok yakın bir tarihte her şeyi netleştireceği ve yurt dışı trafiğini başta AB ülkeleri olmak üzere yeniden başlatmak istediği vurgulanmıştı" denildi.