ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR

Yerel Yönetimler 2021-03-01 02:23:49

ŞANLIURFA Büyükşehir Belediyesi, tarihi kent dokusunu ön plana çıkarmak, şehrin tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan eserlere sahip çıkmak amacıyla başlatmış olduğu restorasyon çalışmalarına bir yenisini daha ekliyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarihine sahip çıkıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün talimatları ile başlayan, Köprübaşı mevkiinde bulunan tarihi Hacıkamil Konağı’nda restorasyon çalışmaları başladı.

1903 yılında 12.000 altın harcayarak Hacı Yusuf Kâmil tarafından yaptırılan tarihi konağın, gelecek nesillere aktarmak amacıyla özgün mimari yapısı korunarak, aslına en uygun şekilde restorasyon çalışmalarının yapılarak turizme kazandırılması amaçlanmaktadır. 

Tarihe ve geçmişe önem veren Büyükşehir Belediyesi, tarihi konakta başlatılan restorasyon çalışmaları öncesinde yapının plan kurgusunu, konağın eski fotoğraflarından yararlanarak çıkardı. 

Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı KUDEM Şube Müdürlüğünce başlatılan restorasyon çalışmaları sonucunda tarihi konak, gelecek nesillere tarihi bir miras olarak bırakılırken ilçenin turizm açısından cazibe merkezi olması hedeflenmektedir.