KAZANIMLAR SINIRLI KALDI

Borsa 2020-09-18 08:31:21

Asya borsaları, ABD borsalarındaki düşüşe rağmen hafif yükseldi ancak dünya ekonomisinin yavaş toparlandığına dair endişelerin yatırımcıları temkinli olmaya itmesiyle ve güvenli liman yen gibi varlıklara yöneltmesiyle kazanımları sınırlı kaldı.

Kazanımlar sınırlı kaldı

Petrol fiyatları, OPEC'in yeterli üretim kesintisine gitmeyen ülkelere karşı müsamaha göstermeyeceğine işaret etmesinin ardıdnan dünkü kazanımlarını korudu. 

ABD Merkez Bankası (Fed) para politikası kararının ardından kısa süreli değer kazanan dolar ise dünkü seansı kayıpla kapandıktan sonra toparlanmaya çalıştı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi önceki iki hafta teknoloji hisselerindeki düşüş nedeniyle kayıp verirken bu haftayı %1 yükselişle kapatmaya hazırlanıyor. Endeks, günlük bazda %0.2 yükselirken endeksin kapsadığı bölgede işlem hacimleri sınırlı kaldı.

Japonya'nın Nikkei endeksi %0.1 artıda, Avustralya borsası yatay seyrederken, Shanghai bileşik, Hong Kong Hang Seng ve Güney Kore Kospi endeksi %0.2 ile %0.4 arasında yükseldi.

 ABD borsasının ana endeksleri, dün yayımlanan ABD haftalık işsizlik maaş başvurusu verisinin beklentilerin üzerinde artması ve Fed'in para politikasında ekonomiyi destekleyici ek bir gevşeme açıklamamasının ardından gerilemişti.

    

(Aşağıdaki veriler TSİ 0757 itibarıyladır. Yanında '*' işareti bulunanlar kapanış verileridir.)

Ekran Resmi 2020-09-18 08.33.08

Tahvil piyasası

Ekran Resmi 2020-09-18 08.41.08