FCA'DA ÜRETİM TOFAŞ'TAN SORULUR

Otomotiv 2019-12-16 02:40:37

Tofaş, endüstriyel alanda yeni bir başarıya daha imza attı. Türkiye otomotiv endüstrisinde birçok ilki gerçekleştiren Tofaş fabrikası, uluslararası kuruluşların üretim faaliyetlerinde küresel standartları belirleyen WCM - World Class Manufacturing (Dünya Klasında Üretim) programı kapsamındaki denetimlerde, 4 puanlık artışla 81 puana ulaştı. Bu sonuçla, Fiat Chrysler Automobiles'ın (FCA) dünya genelindeki otomobil fabrikaları içerisinde zirveye yerleşti.

FCA'da üretim Tofaş'tan sorulur

2006 yılında başlayan ve FCA’nın 400 fabrikasının dâhil olduğu WCM yolculuğunun ilk yıllarında ‘En Hızlı İlerleyen Fabrika’ ödülünü alan Tofaş, 2009’da FCA içerisinde ‘Gümüş Seviye’ye ulaşan ilk fabrika olmuş, 2013 yılında ise ‘Altın Seviye’ye ulaşmıştı. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Çağımızın yoğun rekabet koşullarında teknoloji ve verimliliği odağına alan, kaliteden ödün vermeyen firmalar rakiplerinden ayrılıyor. Rekabetçi ürünlerimizi, Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde tüketiciyle buluşturuyoruz. Dünya çapında kabul görmüş olan World Class Manufacturing sistemine dâhil olmak çok önem verdiğimiz bir konu. Üretime başladığımız ilk günden beri kalite, maliyet, verimlilik konularında mükemmeliyet çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İş ve işçi güvenliğini ön planda tutarken, verimlilik ve çevre duyarlılığı alanında teknolojiyi iyi kullanarak önemli iyileştirmelerde bulunduk” ifadelerini kullandı. Bu yıl gerçekleştirilen son denetimler doğrultusunda, WCM - World Class Manufacturing (Dünya Klasında Üretim) sisteminde benzerine az rastlanır bir puan artışı kaydettiklerini belirten Cengiz Eroldu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Çıtayı daha da yükselttik 

“Dünyadaki hızlı değişim ve rekabet ortamında, uzun soluklu planlamalarla kendimizi sürekli yenilemeye ve geliştirmeye devam ediyoruz. Gerçekleştirilen son denetimlerde 77 olan puanımız, 4 puan birden artırıldı ve 81’e ulaştı. Bu gelişme, WCM’nin denetlediği otomobil fabrikaları içerisinde çıtayı en yükseğe çıkarmak anlamına geliyor. Elde ettiğimiz bu başarı çalışanlarımız ve iş ortaklarımızla işbirliği içerisinde çalışmamızın doğal bir sonucudur”.

tofas-i

Egea tam bir kilometre taşı 

Tofaş, 2015 yılında yeni binek otomobil projesi olan Egea Ailesi’nin sedan karoserli ilk versiyonunu pazara sundu. Bu model, Aralık 2015 itibarıyla global pazarlarda da satışa sunulmaya başlandı. 2016 yılında ise otomobil yatırımları tamamlanarak, Egea ailesinin Hatchback ve Station Wagon versiyonları da satışa sunuldu. Fikri mülkiyet hakları Tofaş’a ait olan ve Tofaş Ar-Ge sorumluluğunda geliştirilen bu yeni modeller için yapılan 1 milyar dolar tutarında yatırım, Türkiye otomotiv sektörü tarihindeki en büyük ürün yatırımlarından biri olarak dikkat çekiyor. Egea Sedan modeli, 2016 yılında AutoBest tarafından “Avrupa’nın En İyi Otomobili” seçildi.