Detay_TFinans

DOLAR BASKI ALTINDA AMA...

GÜNDEM 2020-10-14 09:09:09

Küresel piyasalarda aşı kaynaklı endişeler ve Türiye özelinde devam eden jeopolitik endişelerle dolar/TL 7.9550 zirvesine yeniden yaklaşarak baskı alsında.

Dolar baskı altında ama...

Bankacılar TCMB'nin devam eden sıkılaştırma ve normalleşme adımlarının ise son dönemde TL'ye destek veren en önemli unsurlar olarak görülüyor.

Asya borsaları, duran COVID-19 aşı denemelerinin ve ABD canlandırma paketi görüşmelerinde çıkmaza girilmesinin risk iştahını azaltmasıyla geriledi. Dolar yatırımcıların güvenli liman varlıklara yönelmesiyle kazanımlarını korudu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı dün Beyaz Saray'ın 1.8 trilyon dolarlık koronavirüse karşı mali yardım paketi teklifini reddetti. Yakından izlenen paketin reddedilmesi de piyasalar üzerinde baskı yarattı.

TL ile gelişmekte olan ülke para birimlerinden geçen hafta kuvvetli bir negatif ayrışma yaşanmış, bu ayrışmada jeopolitik endişeler ana belirleyici olmuştu. Jeopolitik gelişmeler arasında AB ile tansiyonun yeniden artması endişesi, Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ve S-400 hava savunma sistemleri konusunda devam eden süreç yer alıyor. Bu endişeler hala devam ediyor.

TCMB'nin devam eden sıkılaştırma adımları ise piyasalara destek olan bir unsur olmaya devam ediyor.

Bankanın piyasaya uyguladığı fonlamanın son maliyetini gösteren ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün itibarıyla %12.03'e kadar yükseldi. Fonlama maliyeti ilk kez mevcut enflasyonun üzerine çıktı. TCMB'nin politika faizi %10.25 faiz koridorunun üst bandı %11.75, geç likidite penceresi faiz oranı ise %13.25 seviyesinde bulunuyor. Enflasyon ise Eylül'de %11.75 seviyesinde.

Verilere göre TCMB sıkılaştırmasını artık faiz koridorunun üst bandı (%11.75) ile GLP (%13.25) arasında şekillendiriyor.

Her ne kadar piyasada "cezalandırma faizi" olarak bilinen ve geçmişte TCMB'nin bu konuda eleştirildiği GLP repo kullanılmasa gecelik faizler bu repo kullanılmadan GLP seviyesine yakınsamış durumda.

TCMB sıkılaştırma adımlarının yanısıra hafta başında TL cinsi zorunlu karşılıklara (ZK) ödenen faiz oranlarını, kredi büyümesi koşulu aranmaksızın 200 baz puan artırırken döviz cinsi ZK'da komisyonu yarı yarıya düşürdüğünü açıkladı.

Dolar/TL Cuma günü 7.9550 seviyesindeki tarihi zirvesine yükseldikten sonra TCMB adımlarının destepilye 7.8385'e kadar gerilese de devam eden endişelerle burada kalamadı ve yönünü tekrar yukarı çevirdi.

PPK BEKLENTİLERİ NETLEŞMEDİ

TCMB Cuma günü döviz karşılığı TL swap piyasasında TL faiz oranını %10.25'ten %11.75'e yükseltti. TCMB verilerine göre bankanın repo ile sağladığı fonlama tutarı yaklaşık 250 milyar TL seviyesinde. TCMB'nin BIST dahil swap stoku ise bankacıların hesaplamalarına göre yaklaşık 46.5 milyar dolar seviyesinde yani yaklaşık 345 milyar TL ile 250 milyar TL'lik açık piyasa fonlamasının da üzerinde.

Sıkılaştırmanın genele yayılması TL'de negatif ayrışmayı önleyen unsurlar arasında yer aldı. Öte yandan ilgili karar piyasada iki farklı beklentiyi de beraberinde getirdi. Bazı bankacılar swap faizinin politika faizi değil de üst bant faizi olarak belirlenmesinin bir sonraki PPK'da faiz artışı anlamına gelebileceğini düşünüyorlar. Bazı bankacılar ise bunun aksine kararların doğrudan faiz artışı yapmamak için alındığı kanaatindeler.

Dolar/TL bu sabah güne saat 0854'TE 7.9150/7.9325, euro/TL 9.2962/9.3175 seviyesinde bulunuyor. Sepet bazında TL ise aynı saatte 8.6056/8.6250 seviyesinde.

Siyasi gündemde ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın uzun bir aranın ardından TBMM'de gerçekleştireceği grup toplantılası izlenecek.

Anayasa Mahkemesi'nin geçtiğimiz günlerde Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanmasını hükmetmesine rağmen İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararı uygumayı reddetmesi ardndan devam eden tartışmalar da piyasalarda izleniyor.

Türkiye'nin 5 yıllık kredi iflas takası primi (CDS) ise 500 baz puan civarında seyrediyor. 570 puandan düşüşe geçen CDS'te jeopolitik tansiyon nedeniyle yeniden yükseliş yaşanmaya başladı. CDS bugün saat 0856'da 508/517 seviyesinde.