BORSADA İŞLEM GÖRMEYE BAŞLADI

Borsa 2019-11-15 02:50:35

"Akıllı Çelik" ürünleriyle Türkiye vasıflı çelik sektörünün önde gelen markalarından biri olan Yükselen Çelik, gerçekleştirilen gong töreninin ardından YKSLN kodu ile Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. Yükselen Çelik'in başarılı halka arz süreciyle Türkiye'de ilk kez bir Çelik Servis Merkezi halka arz edilmiş oldu.

Borsada işlem görmeye başladı

Katma değerli “Akıllı Çelik” ürünleriyle Türkiye vasıflı çelik sektörünün önde gelen markalarından biri olan Yükselen Çelik, düzenlenen gong töreniyle Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Yatırımcılardan büyük ilgi gören Yükselen Çelik, bireyselde 3.5 kat ve toplamda 2.8 kat talep topladığı başarılı bir halka arz sürecinin ardından YKSLN kodu ile Sermaye Piyasaları’na açılmış oldu. Halka arz süreci, Gedik Yatırım liderliğindeki 27 konsorsiyum üyesi aracılığıyla gerçekleştirildi.

Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreninde,Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk, Yükselen Çelik CEO’su Barış Göktürk, Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Üyeleri Ferhan Göktürk, Burak Göktürk ve Berin Göktürk’ün yanı sıra, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun, Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Topaç, Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç ve Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık da hazır bulundu.

Törenin ardından yaptığı konuşmada Yükselen Çelik’in bu yıl borsada işlem görmeye başlayan beşinci firma olduğunu kaydeden Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun, “Bu sene halka arzlarla birlikte şirketlerimize 231 milyon TL kaynak sağlanmış oldu. Yükselen Çelik 2.8 kat büyüklüğündeki talep, 70 milyon TL’lik halka arz büyüklüğü ve 1.701 yatırımcıya yaptığı satış ile çok başarılı bir halka arz gerçekleştirdi. Bu başarılı süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve Yükselen Çelik’e Borsa’mıza hoş geldiniz diyorum” dedi.

Yükselen Çelik CEO’su Barış Göktürk ise törende yaptığı konuşmada, bir şirketin en sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde büyümesinin Sermaye Piyasaları’na açılmaktan geçtiğini belirtti. Yükselen Çelik’in uzun vadeli büyüme planları yaptığını hatırlatan, borsaya açılmayı da bu nedenle tercih ettiğini kaydeden Göktürk, “Bundan sonra hayatımızı daha şeffaf, daha kurumsal, daha nitelikli yaşayacağız. Yeterince öz sermayesi olmayan şirketlerin büyümesinin en sağlıklı yolu bu. Diğer yandan Türkiye’de borsaya açılan ilk çelik servis merkezi olmaktan da ayrıca memnuniyet duyuyoruz” dedi. Yatırımcıların Yükselen Çelik’e yatırım yaparken uzun soluklu düşünmelerini isteyen Göktürk, “14 yılda dolar bazında 14 kat, TL bazında 65 kat büyüdük. Bugün vasıflı çelik sektörünün lider şirketi olduk. Tüm çalışanlarımızla gurur duyuyorum. Sürece katkısı olan herkese teşekkür ederim” dedi.

Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk de törende yaptığı konuşmada, “Bizler için çok önemli ve gurur verici bir gün. Bu günlere kolay gelmedik. Geldiğimiz yerin kıymetini biliyoruz. Çalışanlara ve gelecek nesillere yetki ve imkan vermek başarımızın temelidir. İş yerinde ciddiyet ve disiplin olmazsa olmazımızdır. Büyümeyi öne çekmek için halka arz oluyoruz. Şimdi ayağımızı yere daha sağlam basıyoruz. Tahsilat riski olmadan kâr odaklı büyümeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Törende yaptığı konuşmada Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık ise, son iki yıldaki halka arzlara bakıldığında 2018 yılında 9 şirketin halka arz olduğunu ve 2018’in ikinci yarısında başka halka arzın gerçekleştirilmediğini anımsattı. Ayışık, “Bu yıl ise bugüne kadar Yükselen Çelik’in de dahil olduğu halka arzlara baktığımızda 231 milyon TL civarında bir rakam görüyoruz. Bu halka arzlarda Gedik Yatırım’ın toplamda yüzde 44’lük payının bulunmasından büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Yükselen Çelik’in halka arzında 27 üyelik bir konsorsiyum kurduklarını ifade eden Ayışık, sözlerini şöyle tamamladı: “Halka arza 191 milyon TL’nin üzerinde talep geldi. Daha da önemlisi kurumsal yatırımcılardan gelen talep 2.4 katı, bireysel talep ise 3,5 katı idi. Toplamda 1.701 yatırımcı Yükselen Çelik paylarını aldılar. Aslında arzdan alım yapan emeklilik fonları ve yatırım fonlarına yatırım yapan bireysel yatırımcılar ile yatırımcı sayısında bunun çok daha üzerinde bir rakam söz konusu. Yüzde 100 yerli sermayeli, niş bir alanda faaliyet gösteren Yükselen Çelik’in pazara da hareket getirmesini bekliyoruz. Halka arzımıza güvenen tüm yatırımcılarımıza teşekkür ederiz.”

Yükselen Çelik için düzenlenen gong töreni, Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla’nın katıldığı ilk pay halka arzı oldu. Törenin ardından, günün anlam ve önemine ithafen, Yükselen Çelik CEO’su Barış Göktürk ve Yükselen Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk’e, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun tarafından Kristal Tokmak takdim edildi.