Kizilay_Detay22-23
Kizilay_MobilMasthead2

BEGONVİL KENTİ BODRUM

Yerel Yönetimler 2020-09-21 19:41:40

Bodrum, kent estetiğini olumsuz etkileyen unsurlardan kurtuluyor. İlçenin kent estetiğini olumsuz etkiliyen unsarları azaltmak için, kent estetiğini olumlu etkileyecek unsurları da arttırmak için Begovil Kenti Bodrum Projesi start aldı. Proje ile Bodrum hem yurtiçi hem de yurtdışı tanıtımlarında kullanılacak.

Begonvil kenti Bodrum

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Begonvil Kenti Bodrum” projesi tanıtıldı.

Önemli projelere imza atacağız

Bodrum’u Begonvil Kenti ilan ederek, begonvili Bodrum’un yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlarında kullanmak ve kentin her yerinde begonvilin kent dokusunun ayrılmaz bir parçası olmasını sağlamak amacıyla oluşturulan “Begonvil Kenti Bodrum” projesinin tanıtım toplantısında konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi'nin birlikte çok önemli projelere imza atacaklarını söyledi.

Kent estetiği

Bodrum'un adının begonvillerle şarkılar yazılarak anıldığını belirten başkan Aras, " Öncelikle begonvili, tıpkı Balıkçı’nın hayal ettiği gibi kent dokumuzun ayrılmaz bir parçası haline getireceğiz. Bodrum’un girişinden itibaren yol kenarlarını, refüjleri, kavşakları begonvil alanlarıyla dizayn edeceğiz” diye konuştu.

10 bin adet begonvil fidesi

Begonvil üretimini artırarak teşvik edeceklerini söyleyen Başkan Aras, "Buna önce Belediyemizden başlıyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz, yılda ortalama 10 bin adet begonvil fidesi üretiyor. Bu rakamı önümüzdeki yıl 50 bine çıkarıyoruz. Begonvil üretimi yapan firmaları ve kişileri destekleyeceğiz. Bu üretime dair iç ve dış pazarda satış stratejileri oluşturacağız" dedi.

Yatırımcıya çağrı

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi'nin begonvil dağıtımı ve bakımını üstleneceğini sözlerine ekleyen Başkan Aras, Bodrum'a gelen yatırımcılara, ev yapmak isteyen vatandaşlara, müteahhit, mimar, peyzaj mimarı ile evini bahçesini yenileyecek vatandaşlara seslenerek, " Arkadaşlar palmiye gerçekten Bodrum'un bitkisi değildir. Palmiye Arap Yarımadasının veya Ekvator tarafının bitkisidir. Bizim zeytinimiz var, bizim pınarımız var, bizim meşelerimiz var, bizim Benjaminlerimiz var, bu bölgenin begonvilleri var. Lütfen bahçeleri bunlarla donatınız. Ben belediyeye gelen, ruhsat almak isteyen herkesi zaten uyarıyorum. Diyorum ki; Lütfen begonvillerle donatınız, zeytin ağaçlarıyla donatınız. Bu bölgenin gerçek bitki örtüsü makidir, bunlardır. Lütfen daha fazla bunları kullanalım. Dışarıdan ithal edeceğimize kendi öz varlıklarımızı kullanalım ve onları değerlendirelim” çağrısında bulundu.