ASYA BORSALARINDA YÜKSELME...

Borsa 2021-03-01 08:29:45

Asya borsaları, geçen hafta ABD Hazine tahvil getirilerinde yaşanan sert yükselişin ardından tahvil piyasalarındaki hareketlerin bir miktar sakinleşmesine paralel olarak yükseldi. ABD canlandırma paketine dair ilerleme de küresel ekonomiye dair iyimserliği desteklerken petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Asya borsalarında yükselme...

Çin'de dün açıklanan imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) beklentilerin altında gelirken Japonya'da açıklanan imalat PMI verisi ise son iki yılın en hızlı büyümesinin gerçekleştiğini gösterdi. Yatırımcılar aynı zamanda bu hafta Şubat ayı tarım dışı istihdam verisi de dahil olmak üzere ekonomide toparlanmaya işaret etmesi beklenen bir dizi ABD verisini takip edecekler.

Johnson & Johnson'ın yeni onay alan koronavirüs aşısının yapılmasına Salı günü başlanacağı haberleri de iyimserliği destekledi. 

 Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi Cuma günü %3.7 gerilemesinin ardından %1 yükseldi.

Japonya'nın Nikkei endeksi %2.1 yükselirken, Çin lokomotif endeksi %0.8 artış kaydetti. 

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil getirisi geçen haftanın zirvesi olan %1.61'i görmesinin ardından %1.40 seviyesinde seyretti. Tahvilin getirisi geçen hafta 11 baz puan yükselerek yılın başından beri 50 baz puan artış kaydetti. 

ABD Temsilciler Meclisi, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1.9 trilyon dolar büyüklüğündeki koronavirüs yardım paketini Cumartesi erken saatlerde geçirerek Senato'ya gönderdi.

    

(Aşağıdaki veriler TSİ 0807 itibarıyladır. Yanında '*' işareti bulunanlar kapanış verileridir.)

Screenshot 2021-03-01 at 08.30.24

Tahvil piyasası

Screenshot 2021-03-01 at 09.25.57